Aktualności

Aktualności

aktualności
Wiadomość dnia
aktualności
Wrocław, 06.10.2018 11:40


aktualności

Prezydent elekt dziękuje

Wrocław, 25.10.2018 10:54
Wrocław 25.10.2018 10:54

Prezydent elekt na pierwszym po ogłoszeniu wyników wyborów briefingu prasowym jeszcze raz podziękował wszystkim wrocławianom za głosy i udział w wyborach oraz pogratulował nowym radnym. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie przedstawi 100 spraw, którymi będzie chciał zająć się w pierwszej kolejności po objęciu urzędu.

Serdecznie dziękuję! 130 tys. głosów wrocławian zdecydowało o wyborze prezydenta w pierwszej turze. Gratuluję wszystkim nowym radnym miejskim, z którymi będę wspólnie troszczył się o Wrocław. Gratuluję nowym radnym wojewódzkim licząc na dobrą współpracę dla regionu- Jacek Sutryk

Briefing prasowy po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów samorządowych.

Opublikowany przez Jacek Sutryk Środa, 24 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów

Wrocław, 24.10.2018 11:30
Wrocław 24.10.2018 11:30

Mamy oficjalne wyniki. Prawie 130 tysięcy głosów wrocławianek i wrocławian zdecydowało o tym, że będę prezydentem Wrocławia, wybranym w I turze. Chciałbym wszystkim, którzy oddali na mnie głos bardzo serdecznie podziękować. Chciałbym prosić o zaufanie tych wszystkich, którzy głosowali na moich kontrkandydatów. Będę chciał państwa przekonać do siebie, do swojego programu w najbliższym czasie. Chciałbym pogratulować wszystkim radnym miejskim, z którymi wspólnie będę troszczył się o Wrocław przez najbliższych pięć lat. Liczę na współpracę ze wszystkimi. Jedynym kryterium tej współpracy jest dobro miasta – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Sutryk komentując oficjalne wyniki wyborów.

RELACJA

 

 

Zwiń wątek
aktualności

Sprzątamy wyborcze plakaty

Wrocław, 22.10.2018 23:03
Wrocław 22.10.2018 23:03

Wrocław czeka jeszcze na oficjalne wyniki wyborów oraz ogłoszenie ich przez Państwową Komisję Wyborczą. Kandydaci do rady miejskiej rozpoczęli sprzątanie swoich materiałów wyborczych w przestrzeni miasta.

– Nie czekamy i sprzątamy – szkoda czasu. Kampania wyborcza do Rady Miejskiej Wrocławia i Sejmiku dobiegła końca, zachęcam do przyłączania się koleżanki i kolegów ze wszystkich komitetów. I dziękuję za kampanijny czas, mam nadzieję, że wyniki poznamy jak najszybciej – mówił Jacek Sutryk podczas wieczornego sprzątania z plakatów i banerów przystanków.

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk najprawdopodobniej prezydentem Wrocławia w I turze

Wrocław, 22.10.2018 12:29
Wrocław 22.10.2018 12:29

Jak podają media, według nieoficjalnych wciąż wyników pochodzących z 306 na 309 obwodowych komisji wyborczych na terenie Wrocławia, Jacek Sutryk wygrał wybory w pierwszej turze z poparciem na poziomie 50,3%.

Zwiń wątek
aktualności

Wieczór wyborczy

Wrocław, 21.10.2018 22:29
Wrocław 21.10.2018 22:29

Wieczór wyborczy kandydata na prezydenta Wrocławia oraz kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta i Sejmiku rozpoczął się od wspólnego obejrzenia sondażowych wyników wyborów publikowanych przez stacje telewizyjne.

 

Sondaż IPSOS opublikowany o godz. 21 wskazał wynik 50,1 procent głosów dla Jacka Sutryka. Na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej trzeba będzie poczekać kilka dni.

Przemówienie Jacka Sutryka

Wrocław to wspólna sprawa!

Nie startowaliśmy w tych wyborach dla siebie i nie wygraliśmy ich dla siebie. Nie wygralibyśmy ich w ogóle, gdybyśmy nie przekonali mieszkańców Wrocławia, do pewnej wizji miasta. Owszem, było nam łatwiej – wizję tę wypracowaliśmy wraz z nimi. Głównym elementem tej wizji był Wrocław otwarty, odważnie patrzący w przyszłość, Wrocław uśmiechnięty i silny siłą wrocławianek i wrocławian.

I naszą szczególną troską, jako tych, na barki których Wrocławianie złożyli odpowiedzialność za przyszłość miasta, jest Wrocławia uwspólnianie!

Gdy jutro wyjdziemy na ulice, gdy zaczniemy sprzątać nasze miasto po wyborczych bataliach, ten Wrocław, który znamy i kochamy, Wrocław z którego jesteśmy dumni, będzie tym samym miastem, własnością wszystkich wrocławianek i wrocławian.

To Wrocław wyborców Koalicji Obywatelskiej, ale także wyborców Prawa i Sprawiedliwości, sympatyków Rafała Dutkiewicza i innych środowisk deklarujących swoją bezpartyjność. I, moi Kochani, naszą odpowiedzialnością jest także te środowiska reprezentować. Wrocław i jego mieszkańcy nie mają dla nas barw partyjnych!

Mają za to te same pragnienia, o mieście czystym, dobrze skomunikowanym, wolnym od smogu, bezpiecznym. O mieście bliżej, które wsłuchuje się w ich potrzeby!

Jeśli ich zawiedziemy, jeśli zapomnimy o mieszkańcach Wrocławia i o naszych ideałach, to za pięć lat nie przekonamy ich już do niczego. Ale jestem spokojny. Wiem, że hasło „wspólna sprawa Wrocław” nie jest tylko wyborczym sloganem, te trzy słowa będą nam towarzyszyć przez najbliższe lata. Tak, jak będziemy na co dzień pamiętać o mieszkańcach Wrocławia.

Dziękuję! Dziękuję Wam tutaj zebranym Dziękuję Liderom Koalicji Obywatelskiej Katarzynie Lubnauer i Grzegorzowi Schetynie. Projekt Koalicji Obywatelskiej pokazał ogromną siłę łączenia, która znalazła uznanie u wyborców.

W tym procesie łączenia środowisk nie możemy ustać. Dlatego bardzo proszę Was o podobną owację dla tych, którzy wspierali mnie, rezygnując z wystawienia własnych kandydatów: Rafałowi Dutkiewiczowi, środowisku Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Europejskich Demokratów.

Szczególne podziękowania chcę skierować do trzech prezydentów wolnego Wrocławia. Do Bogdana Zdrojewskiego, Stanisława Huskowskiego, Rafała Dutkiewicza, szanowni Panowie, dziękujemy Wam raz jeszcze za Wrocław 2018. Obiecujemy, że Wrocław 2028 także będzie miastem z którego będziecie dumni!

Dziękuję kontrkandydatom. Mam wielki szacunek dla tych, którzy poważnie traktują wybory i mają w sobie tyle odwagi, żeby swoje pomysły na Wrocław skonfrontować z wolą mieszkańców. Dziękuję za Państwa odwagę.

I najważniejsze podziękowanie. Dla tych dzięki którym dzisiaj cieszymy się z naszego wyniku. Dla tych, z którymi spotykaliśmy się szczególnie intensywnie w ostatnich dniach, dla tych, którym ściskaliśmy ręce na wrocławskich osiedlach, których słuchaliśmy i z którymi rozmawialiśmy… dla wrocławianek i wrocławian. Dziękujemy za Wasze zaufanie, za Waszą aktywność, za Wasze uwagi i wreszcie za Wasze głosy.

Jesteście zmęczeni? Dla tych, którzy są mam złą wiadomość – nie mamy czasu na odpoczynek. Od rana bierzemy się do roboty. Potem bierzemy się za sprzątanie, a potem za zmienianie Wrocławia. Do zobaczenia w pracy! Bo Wrocław moi Kochani to… Wspólna sprawa!

Wieczór wyborczy.

Wieczór wyborczy.

Opublikowany przez Jacek Sutryk Niedziela, 21 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk wspólnie z Bogdanem Zdrojewskim zachęcają do udziału w wyborach

Wrocław, 19.10.2018 16:15
Wrocław 19.10.2018 16:15

– Chciałem podziękować Jackowi Sutrykowi za klasę prowadzonej kampanii wyborczej, za pracowitość, wielką empatię i umiejętność porozumiewania się z różnymi grupami. Namawiam wrocławian, żeby poszli w niedzielę do urn wyborczych, by mądrze wybrali, bo następna okazja, aby wybrać gospodarza Wrocławia będzie dopiero za 5 lat – mówił Bogdan Zdrojewski podczas spotkania podsumowującego kampanię.

Jacek Sutryk mówił: – Dziękuję wrocławianom za intensywną kampanię, cenne spotkania i rozmowy o tym, jaki powinien być Wrocław. Dziękuję Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu za wsparcie i wiarę w mój program dla Wrocławia. Najbliższa kadencja to czas na codzienne sprawy i wspólne urządzanie miasta.

Dziękuję dziś także moim konkurentom, to była merytoryczna, dynamiczna kampania bez fauli. We Wrocławiu trzymamy standard i klasę. Zapraszam też do współpracy, gdy już opadną polityczne emocje. Możemy wspólnie realizować program dla Wrocławia – dodał kandydat na Prezydenta Wrocławia.

Briefing z Bogdan Zdrojewski

Opublikowany przez Jacek Sutryk Piątek, 19 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Międzypokoleniowe gotowanie

Wrocław, 19.10.2018 11:30
Wrocław 19.10.2018 11:30

Na finiszu kampanii przed niedzielnymi wyborami samorządowymi Jacek Sutryk kandydat na prezydenta Wrocławia uczestniczył we wspólnym pokoleniowym gotowaniu w Browarze Mieszczańskim.

– To nasze dzisiejsze międzypokoleniowe gotowanie po wrocławsku jest doskonałym przykładem na udaną współpracę, która owocuje świetnymi produktami. Dziękuję, że w tym gorącym czasie kampanii byliście ze mną i za to, że własnie dziś udało nam się jeszcze wspólnie spotkać, porozmawiać, a przy okazji przygotować trochę smakołyków. Łączy nas pasja, łączy nas Wrocław – mówił podczas wydarzenia kandydat na Prezydenta Wrocławia.

A teraz jemy. Wspólnie ???????

Opublikowany przez Jacek Sutryk Piątek, 19 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Przedmieście Świdnickie z nowym podwórkiem

Wrocław, 18.10.2018 17:32
Wrocław 18.10.2018 17:32

Na Przedmieściu Świdnickim przy ulicy Muzealnej dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców i Rady Osiedla powstało piękne i świetnie wyposażone Nivea podwórko.

Gratuluję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. To piękne miejsce powstało z inicjatywy niezwykłych mieszkańców i Rady Osiedla, którzy zrobili to z myślą o najmniejszych. Tak między innymi będziemy zmieniać wrocławskie podwórka, zgodnie z ideą Cały Wrocław bliżej domu – mówił podczas symbolicznego otwarcia podwórka Jacek Sutryk.

Już 17 lat NIVEA wspiera mieszkańców wielu miejscowościach zachęcając rodziny do aktywności i wspólnego spędzania czasu.

 

Zwiń wątek
aktualności

Rynek Serce Wrocławia - Porozumienie Ponad Podziałami

Wrocław, 18.10.2018 12:08
Wrocław 18.10.2018 12:08

Przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Rynek i Klastru Starego Miasta wspólnie z kandydatem na Prezydenta Wrocławia Jackiem Sutrykiem podpisali Deklarację „Rynek Serce Wrocławia -Porozumienie Ponad Podziałami”, której celem jest określenie zasad współpracy w dbaniu o tę wspólną przestrzeń jaką jest wrocławski Rynek.

Jacek Sutryk – zadbamy o tę wspólną przestrzeń uwzględniając potrzeby mieszkańców, osób niepełnosprawnych, przedsiębiorców, turystów, gości wielu wydarzeń. Będziemy razem odpowiedzialni za jej historyczny, kulturotwórczy charakter ale i za jej funkcjonalność i estetykę. Rynek to też piękniejące wnętrza podwórzowe, czując odpowiedzialność za to miejsce, podpisujemy porozumienie, które wyznacza kierunki współpracy.

Andrzej Dąbek ze Stowarzyszenia Nasz Rynek – zależy nam, żeby miejsce, w którym inwestujemy było coraz piękniejsze. Wrocławianie i turyści chętnie korzystają z usług w Rynku.

Agata Gwadera – Urlep reprezentująca Klaster Starego Miasta – Rynek to serce Wrocławia, niestety ostatnio atmosfera między restauratorami, mieszkańcami, biznesem lokalnym stawała się napięta, ale mamy nadzieję na dobrą współpracę i wspólnie z gospodarzami tego miejsca potrafimy się porozumieć.

Jacek Sutryk – ta deklaracja i rozmowy, które ją poprzedziły, wpisuje się w klimat który chcemy budować – klimat dla przedsiębiorczości. Ta deklaracja jest jedną z kilku, ma ona wzmacniać tych, którzy tu mieszkają, pracują ale też dbają o naszą wizytówkę miasta.

Zwiń wątek
aktualności

Spotkania poranne na wrocławskich osiedlach

Wrocław, 18.10.2018 09:30
Wrocław 18.10.2018 09:30
Poranek na pl. Jana Pawła II.  Rozmów o Wrocławiu ciąg dalszy. Kandydat na prezydenta Jacek Sutryk, kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Barbara Balicka i Marek Łapiński oraz Łukasz Wyszkowski, kandydat do Rady Miejskiej wspólnie rozdawali ulotki i zachęcali wrocławian do udziału w wyborach samorządowych. 

 

Zwiń wątek
aktualności

Program dla Wrocławia - zrównoważony rozwój

Wrocław, 17.10.2018 19:29
Wrocław 17.10.2018 19:29

Ostatni briefing programowy przed ciszą wyborczą poświeciliśmy najważniejszym wyzwaniom stojącym przed naszym miastem.  To kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju – zieleni, czystego powietrza, transportu, a także zwierząt. Eksperci i goście, którzy wzięli udział w spotkaniu – prof. Jerzy Zwoździak, Uniwersytet Przyrodniczy, dr. Maciej Kruszyna, Politechnika Wrocławska, Krzysztof Bojda, Kazimierz Dudkowiak, Rodzinne Ogródki Działkowe, Ewa Podhajska, z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także kandydaci na radnych Koalicji Obywatelskiej Renata Granowska i Łukasz Wyszkowski.

Jacek Sutryk zaczął spotkanie od kwestii dotyczących smogu i jakości powietrza w mieście.

– Z roku na rok jakość powietrza poprawia się, ale wciąż mamy zbyt wiele dni, gdy normy jakości powietrza są przekroczone. To nas mobilizuje do pracy. Moim celem jest osiągnięcie jak najwyższych norm wrocławskiego powietrza. Już w tym roku wspólnie z  Alarmem Smogowym zrealizowaliśmy dwa ważne projekty:

– zamontowaliśmy 155 oczyszczaczy we wszystkich publicznych żłobkach, dzięki czemu dzieci oddychają zdrowszym powietrzem,
– przygotowaliśmy lokalny program osłonowy – dopłacamy do rachunków za ogrzewanie osobom o niskich dochodach, które wymieniły piec na inne ekologiczne źródło ogrzewania.

Kolejne zobowiązania, które podejmujemy:

Wszyscy wrocławianie, którzy zdecydują się zlikwidować piec i zastąpić go ekologiczną instalacją, mogą liczyć na wsparcie w ramach programu KAWKA plus. Będziemy kontynuować i rozwijać programy, które wspierają wymianę pieców na ekologiczne źródła ogrzewania.

Do wiosny przyszłego roku poznamy dokładną liczbę pieców, miasto we współpracy z Politechniką Wrocławską przeprowadza obecnie audyt. Jako prezydent Wrocławia jeszcze energiczniej zajmę się kwestią smogu. Zgodnie z obowiązującą tzw. uchwałą antysmogową wprowadzoną na poziomie województwa do 2024 r. powinny być wymienione tzw. kopciuchy, czyli paleniska niespełniające żadnych norm, a do 2028 r. – pozostałe piece. Będę wspierał mieszkańców, zwłaszcza uboższych, w wymianie pieców.

Wdrożymy antysmogowy program edukacyjny, skierowany głównie do mieszkańców, którzy nie mają centralnego ogrzewania i system doradztwa energetycznego dla mieszkańców. Rozwinę dopłaty do rachunków za wymianę pieca na ekologiczne ogrzewanie. Będziemy podłączać jeszcze więcej wrocławskich kamienic do sieci CO – zwłaszcza w Śródmieściu, na Kleczkowie, na Przedmieściu Oławskim i na Wielkiej Wyspie.
Będziemy kompleksowo rewitalizować wrocławskie kamienice, ocieplając je i podłączając do sieci ciepłowniczej – planujemy taką rewitalizację 150 kamienic w obu kadencjach. Będziemy termomodernizować budynki użyteczności publicznej – m. in. żłobki, przedszkola i szkoły.

Liczę również na ścisłą współpracę miasta z przedstawicieli wrocławskiego świata nauki, z ekspertami. Jest z nami wybitny specjalista w dziedzinie czystego powietrza –prof. Jerzy Zwoździak.

– Miasto musi mieć nowoczesną infrastrukturę służącą do przewietrzania, zagrożenia z ogrzewania eliminujemy przyłączaniem do sieci, ale to nie jedyne problemy aglomeracji. Musimy dostosować architekturę, komunikację do warunków zewnętrznych, bo miasta zmagają się z zanieczyszczeniami napływowymi. Należy myśleć o retencji, wodach opadowych, ale o zintegrowaniu działań i o współpracy z gminami ościennymi.  – dodał profesor Zwoździak.

Renata Granowska –  modernizacja obiektów użyteczności publicznej (żłobków, szkół, domów pomocy społecznej) to też efekt współpracy z jednostką Urzędu Marszałkowskiego Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą, która już 240 mln zł przeznaczyła na takie inwestycje.

Zieleń, działki i parki

Właściwe wykorzystanie przyrodniczych wolnych przestrzeni miasta, jego parków i lasów oraz szczególnie rozbudowanej sieci rzecznej może dać nam kolejny impuls rozwojowy.

‒ Będę chronił ogródki działkowe i współpracował z działkowcami. Chcę wspólnie z nimi tworzyć i ożywiać osiedlowe targowiska. Będę namawiał działkowców, by otwierali ogródki dla wszystkich mieszkańców. Uruchomię fundusz wparcia pomysłów działkowców.  Na osiedlach powstaną nowe skwery i trawniki. Wzdłuż ulic pojawią się szpalery drzew i ekrany z zielenią wertykalną, które asfaltowe i betonowe korytarze w zielone aleje. Drzewa i krzewy będą sadzone przede wszystkim na obszarach publicznych, w tym wokół szkół, przedszkoli i żłobków, placówek opiekuńczych, leczniczych, kulturalnych i sportowych. Powstaną nowe parki i zieleńce. – mówił Jacek Sutryk.

 

Zrównoważony rozwój Wrocławia

Opublikowany przez Jacek Sutryk Środa, 17 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Spotkania na osiedlach - Gądów

Wrocław, 17.10.2018 17:40
Wrocław 17.10.2018 17:40

Ostatnie dni spotkań spotkań kandydatów z wrocławianami przed ciszą wyborczą. Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta, wspólnie z  senator Barbarą Zdrojewską i Renatą Granowską, kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta rozmawiali z mieszkańcami Gądowa i sąsiednich osiedli.

Dużo życzliwości i dobrych rozmów o naszym mieście. Dziękuję za każdą rozmowę i słowa wsparcia – Jacek Sutryk – pamiętajmy, że już w niedzielę ważne dla nas wybory, w których zdecydujemy o przyszłości Wrocławia.

Zwiń wątek
aktualności

Debata kandydatów na prezydenta Wrocławia

Wrocław, 16.10.2018 15:02
Wrocław 16.10.2018 15:02

Jacek Sutryk weźmie udział w debacie prezydenckiej „Gazety Wyborczej Wrocław”, która rozpocznie się o godz. 17 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zachęcamy także do śledzenia kanałów kandydata Jacka Sutryka na Facebooku i Twitterze #debataWroclaw. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie www Gazety Wyborczej oraz na Facebooku.

We wtorek wielka debata prezydencka we Wrocławiu

Zapraszamy na Wybory samorządowe 2018 – debata prezydencka, która odbędzie się we wtorek o godz. 17. Nadal są wolne miejsca dla publiczności! Rejestrować można się wysyłając mejla na adres promocja@wroclaw.agora.pl, podając swoje imię i nazwisko.

Opublikowany przez Wyborcza.pl Wrocław Poniedziałek, 15 października 2018

 

Zwiń wątek
aktualności

W Hobbicie o współpracy z NGO

Wrocław, 15.10.2018 21:09
Wrocław 15.10.2018 21:09

Jacek Sutryk kandydat na prezydenta Wrocławia wziął udział w spotkaniu w siedzibie Fundacji Hobbit, podczas którego rozmawiano o współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, które działają we Wrocławiu coraz aktywniej.

 

– Cenimy współpracę z trzecim sektorem, uważam, że naszym obowiązkiem jako miasta, jest zapewnić organizacjom, które realizują zadania samorządu jak najlepsze warunki: wieloletnie umowy, uproszczone zasady rozliczeń i minimum biurokracji, a więcej energii i środków pójdzie na główne cele – mówił Jacek Sutryk na spotkaniu.

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Wrocław dla rodzin i pokoleń - Program dla Wrocławia

Wrocław, 15.10.2018 17:58
Wrocław 15.10.2018 17:58

O najważniejszych elementach programu dla wrocławskich rodzin, w ich towarzystwie, opowiedział Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. W spotkaniu uczestniczyli również Agnieszka Rybczak, Jolanta Niezgodzka, Marek Łapiński i Jarosław Chałampowicz – kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta i Sejmiku Wojewódzkiego.

Jacek Sutryk – Chcemy wzmacniać wrocławskie rodziny. Wrocław i Dolny Śląsk to miasto i region ludzi młodych, a także seniorów. Chcę budować Wrocław także z myślą o przyszłych pokoleniach i o wszystkim, co te pokolenia łączy.

Przypominając wymienię tylko część z wielu programów w zakresie wsparcia rodzin, które już się wydarzyły w naszym mieście:

– co roku wyposażamy w meble i aparaturę Ośrodek Diagnostyki Prenatalnej,

– stworzyliśmy 4 szkoły rodzenia,

– powstały 4 ośrodki edukacji Edukacyjno-Informacyjne, przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SPZOZ,

– stworzyliśmy Bank Mleka Kobiecego wyposażony w nowoczesny sprzęt,

– wyposażamy w specjalistyczny sprzęt oddziały położnicze i noworodkowe wrocławskich szpitali,

– zaszczepiliśmy przeciw pneumokokom, meningokokom, rotavirusom i grypie 5 tys. dzieci

Chcemy jako Koalicja Obywatelska  kontynuować nadal programy wspierające wrocławskie rodziny. Bardzo ważny jest dla nas program „Zdrowa matka – zdrowe dziecko”,  chcemy kontynuować rozwój nowoczesnej opieki prenatalnej. Mam nadzieję, że wrocławskie rodziny, które starają się o dzieci, ale nie mogą ich z różnych powodów mieć, będą mogły liczyć na miejski program in vitro. i mam nadzieję, że wrocławscy radni to umożliwią – zapowiedział Jacek Sutryk mówiąc o Wrocławiu przyjaznym rodzinom.

Następny krok to opieka nad naszymi wrocławskimi maluchami. Potroiliśmy w ciągu 10 lat we Wrocławiu liczbę miejsc w żłobkach. Wskaźnik zaopiekowania dzieci w opiece żłobkowej wzrósł we Wrocławiu do 36%, to więcej niż średnia krajowa oscylująca w granicach 10,6 % i zalecany wskaźnik unijny, który wynosi 33%. Ale chcemy jeszcze więcej, w latach kolejnych miejsc tych będzie jeszcze więcej, tak, by wrocławskie rodziny mogły liczyć na tą formę opieki. Osiągniemy wskaźnik opieki żłobkowej na poziomie 45%. Moim priorytetem będzie tworzenie żłobków na nowych osiedlach. Dokonam zdecydowanych zmian w zasadach finansowania miejsc żłobkowych: wszyscy zainteresowani będą̨ płacić tyle samo za miejsce w żłobku, niezależnie od tego, czy będzie to placówka miejska, społeczna czy prywatna.

Wspieramy rodziny, które podejmują wysiłek opieki i wychowywania dzieci.

Poszerzymy zakres i formy zajęć pozalekcyjnych, połączonych ze świetlicą i stołówką. Wszystkie wrocławskie dzieci powinny mieć możliwość skorzystania z miejskich półkolonii w szkołach podczas wakacji. Zadbamy o coroczne badania profilaktyczne dzieci, promowanie i udostępnianie szczepień ochronnych oraz prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Rozwiniemy program wsparcia rodzin wielodzietnych 2+3 i jeszcze więcej.

Bierzemy też przykład od najlepszych i chcemy wrocławskie noworodki obdarować wrocławską wyprawką.  Zapraszamy wszystkie podmioty niepubliczne, które chcą się włączyć w tą inicjatywę. Już od 2019 roku noworodki mogą otrzymywać taką naszą wrocławską wyprawkę zawierającą śpioszki, kocyk, przytulankę, książeczkę dla dziecka, kartę biblioteczną oraz informator dla rodziny o ofercie Wrocławia. A wszystko to z naszym wrocławskim motywem – krasnalem.

Marek Łapiński, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Wojewódzkiego – Jacek Sutryk od lat odpowiada za te projekty wsparcia rodziny. Cieszę się z deklaracji wsparcia szpitali, bo potrzebujemy tam dobrej współpracy między samorządami, miedzy prezydentem miasta i zarządem województwa. Wspólnie mamy szansę zapewnić lepszą przyszłość dzieciom i rodzinom.

Jacek Sutryk – Cieszę się, że w tym roku razem z radnymi Rady Miejskiej mogliśmy podarować wszystkim dzieciom i młodzieży uczącej się darmową komunikację miejską. To właśnie przykład mądrej polityki społecznej, stanowiącej element wsparcia wrocławskiej rodziny. Dzięki temu projektowi w kieszeni wrocławian zostaje kilkaset złotych rocznie. Jeśli oddacie Państwo na nas swój głos 21. października obiecujemy wspierać te projekty, dzięki którym wrocławska rodzina będzie czuła się przez miasto wspierana i dobrze zaopiekowana.

Rodzina i pokolenia – briefing prasowy

Opublikowany przez Jacek Sutryk Poniedziałek, 15 października 2018

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia z poparciem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Wrocław, 15.10.2018 15:00
Wrocław 15.10.2018 15:00
Wicemarszałek Sejmu na wspólnej konferencji prasowej w obecności kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa udzieliła poparcia Jackowi Sutrykowi, odnosząc się do sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Podkreśliła, jak istotną jest kwestia niezależności kultury, której gwarantem jest właśnie ten kandydat na Prezydenta Wrocławia.
– Ta kandydatura jest gwarancja wolności i tego, że będzie jej we Wrocławiu bardzo dużo, nie tylko w obszarze kultury – mówiła.
Jacek Sutryk dziękował za poparcie i podkreślał, że liczy na współpracę z przyszłym Zarządem Województwa i wspólne stworzenie takich warunków, dzięki którym Teatr Polski będzie instytucją niezależną.
– Zależy nam, by Teatr Polski mógł się rozwijać twórczo, ale przede wszystkim w sposób nieskrępowany – powiedział.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła także o silnej reprezentacji kobiet w wyborach samorządowych, zwłaszcza w roku 100-lecia praw kobiet.

– Kobiet w samorządach powinno być jak najwięcej. Zachęcam do popierania naszych kandydatek w wyborach – podkreśliła.

 

 

 

Zwiń wątek
aktualności

Podpisanie Deklaracji Rowerowej

Wrocław, 15.10.2018 10:24
Wrocław 15.10.2018 10:24

Jacek Sutryk kandydat na Prezydenta Wrocławia jako pierwszy podpisał Deklaracji Rowerową przygotowaną przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową i Akcję Miasto.

Deklaracja zawiera publiczne zobowiązanie do realizacji 5 ważnych punktów polityki rowerowej Wrocławia w ciągu najbliższych 5 lat. Inicjatorzy akcji uważają, że sukcesem będzie spójny i bezpieczny system komunikacji rowerowej, który umożliwi znaczący wzrost ruchu rowerowego do poziomu porównywalnego z pobliskimi miastami niemieckim czyli około 15% udziału we wszystkich podróżach.

– Coraz więcej rowerzystów porusza się po mieście nie tylko rekreacyjnie, ale też do szkoły i do pracy. Uzupełnimy układ rowerowy o nowe trasy,  zależy nam na bezpieczeństwie rowerzystów, uzupełnimy również  system zamkniętych i monitorowanych parkingów rowerowych, traktujemy to też jako dodatkową zachętę dla rowerzystów. Chcemy, żeby we Wrocławiu wszyscy użytkownicy dróg i miasta czuli się bezpiecznie. We Wrocławiu jest miejsce dla wszystkich – dla pieszych, dla rowerzystów, dla kierowców, ważne, żeby wzajemnie się szanować, a nie wykluczać. W najbliższej kadencji utrzymam poziom nakładów na infrastrukturę rowerową czyli obecne 30 mln zł rocznie – mówił Jacek Sutryk tuż przed podpisaniem Deklaracji.

Deklaracja sprzed czterech lat zawierająca obietnicę wydania 100 mln zł na infrastrukturę rowerową podpisana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza została spełniona.

Relacja:

Podpisanie Deklaracji Rowerowego Wrocławia ?‍♂️??

Opublikowany przez Jacek Sutryk Poniedziałek, 15 października 2018

 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Katarzyna Lubnauer i kandydaci Koalicji Obywatelskiej wspólnie na Gądowie

Wrocław, 15.10.2018 09:04
Wrocław 15.10.2018 09:04

Ostatnia prosta kampanii przed wyborami samorządowymi. W dzisiejszych spotkaniach na wrocławskich osiedlach udział wzięli kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa oraz Katarzyna Lubnauer Przewodnicząca Nowoczesnej.

 

Zwiń wątek
aktualności

Ambasadorowie wroclawskiego sportu popierają Jacka Sutryka

Wrocław, 13.10.2018 17:13
Wrocław 13.10.2018 17:13

– Zależy nam na tym, żeby wrocławianie byli aktywni sportowo. Co roku zwiększamy środki na sport dzieci i młodzieży, cieszę się, bo z roku na rok rosną też ich osiągnięcia, co jest zasługą i rodziców i całego środowiska trenerskiego. Ważny jest też dla nas sport osób niepełnosprawnych. Dziś razem ze mną są przedstawiciele różnych dyscyplin, zawodnicy, trenerzy, pasjonaci sportu. Współpraca z Wami jest dla mnie niezwykle cenna i ważna, a poparcie dla mojej kandydatury na prezydenta Wrocławia oznacza, że podobnie rozumiemy rolę sportu w życiu społecznym. Dziękuję, wszystkim Państwu za to, że jesteście tutaj ze mną- mówił Jacek Sutryk rozpoczynając spotkanie z przedstawicielami środowiska sportu.

W spotkaniu udział wzięli: legenda koszykówki wrocławskiej Maciej Zieliński, menedżer sportu i kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Krystyna Wójcik, trener Tomasz Skrzypek, Mariusz Jędra, wicemistrzyni paraolimpijska Oliwia Jabłońska, Jacek Wierdak prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych „AKTYWNI” , trener Śląska Wrocław Tadeusz Pawłowski, Bartosz Ryś prezes KS Rugby Wrocław, Tomasz Kędzia- jeden z założycieli KS Kosynierzy Wrocław (lacrosse). A także przewodniczący Nowoczesnej na Dolnym Śląsku Tadeusz Grabarek, kandydatki Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta-  Magdalena Razik -Trziszka i Dorota Galant.

 
– Sport we Wrocławiu czuje się dobrze. Bo sport to sposób na budowanie i cementowanie więzi społecznych, kształtowanie charakteru, właściwych postaw społecznych, w końcu zwyczajnie – lepsze zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Sport to przede wszystkim inwestycja z pewną stopą zwrotu. I to samorząd jest największym inwestorem w tę dziedzinę życia. To właśnie z kasy samorządu płynie ponad 90 proc. pieniędzy publicznych, które przekazywane są na sport. I chciałbym, aby we Wrocławiu tych środków było jeszcze więcej.

Tadeusz Grabarek – Nowoczesna oczywiście programowo wspiera sport. Od 2015 roku jesteśmy organizatorem turnieju dziecięcego, w którym udział bierze ponad 60 drużyn z Dolnego Śląska. Dalej będziemy wspierać te aktywności.

Jacek Sutryk – Chcemy zarówno wspierać drużyny seniorskie i zwiększać fundusze na sport profesjonalny. Od kilku lat zwiększamy nakłady na sport dzieci i młodzieży, kluby, a także na stypendia i nagrody dla najlepszych naszych sportowców, będących wizytówkami miasta i regionu. Wrocław już jest w czołówce polskich miast, jeśli chodzi o wydatki na sport dzieci i młodzieży, tylko w tym roku to 15 mln zł. Liczę też na to, że przyszli radni będą razem ze mną dbać, by środków na sport nie zabrakło.

Następnie kolejno głos zabierali goście spotkania. Mówili o swojej działalności i deklarowali swoje poparcie.

Trener Tadeusz Pawłowski – jako mieszkaniec Wrocławia od urodzenia, cieszę się, że Jacek Sutryk zna świetnie Wrocław, popieram go bo jest najlepszym kandydatem.

Deklaracje Jacka Sutryka są dla naszego środowiska niezwykle istotne. Sport podnosi jakość życia, daje szanse wielu osobom, to istotny element polityki społecznej. Dla mnie niezwykle istotne jest, aby nadać sportowi odpowiednią rangę na poziomie szkół, małych, lokalnych klubów. Sport to korzyści także społeczne. – mówiła Krystyna Wójcik, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa.

Oliwia Jabłońska, wicemistrzyni paraolimpijska – my paraolimpijczycy, osoby z niepełnosprawnością jesteśmy we Wrocławiu tak samo traktowani jak olimpijczycy, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej, ani  tego, żeby to Jacek Sutryk nie został prezydentem.

Maciej Zieliński – Jacek Sutryk rozumie sport i wie, jak jest ważny. Będzie dbał by się rozwijał, mam też nadzieję, że wspólnie odbudujemy koszykówkę we Wrocławiu.

Tomasz Skrzypek, trener, kick-boxer i pierwszy zawodowy mistrz Polski – Jacek Sutryk wspierał nas od lat, co dość wyjątkowe w sportach walki. To człowiek, który czuje, że to co robimy, także dla młodzieży pochodzącej z różnych środowisk, jest bardzo ważne.

Jacek Wierdak – Nasze Stowarzyszenie organizuje wielką międzynarodową imprezę sportową – Międzynarodowy Turniej tenisa na wózkach, która musi mieć poparcie władz miejskich. Na wsparcie organizacyjne zawsze mogliśmy liczyć, a także na udział Jacka Sutryka w naszym turnieju. Nasz klub poprzez sport integruje, a poprzez sport nasi zawodnicy się doskonalą. Nie wyobrażam sobie innego prezydenta.

Mariusz Jędra – Jacku czekamy na Ciebie, także w naszej dyscyplinie – podnoszenie ciężarów -chcemy dalszych sukcesów i nadal chcemy się w naszym Wrocławiu rozwijać.

Bartosz Ryś – Dzięki temu, że przy ul. Lotniczej znaleźliśmy nasz dom, rugby coraz mocniej zaznacza się na sportowej mapie kraju. Trafiamy z naszą dyscypliną do młodzieży z różnych środowisk, pomagamy i walczymy z wykluczeniem, liczymy na dalsze wsparcie.

We Wrocławiu otrzymaliśmy wspaniałe miejsce do rozwoju, dzięki stworzonym nam możliwościom możemy ambitnie się rozwijać i popularyzować lacrosse – dodał Tomasz Kędzia.

Futbol amerykański i drużynę Panthers Wrocław reprezentował Kamil Ruta kapitan reprezentacji i  – jesteśmy zawodnikami, którzy już też wcześniej próbowali różnych dyscyplin sportu. Teraz jako futboliści mamy wspaniały obiekt, wyremontowany stadion Olimpijski jest też naszym domem. Na nasze mecze przychodzi nawet kilkanaście tysięcy wrocławian.

Bardzo dziękuję za Wasze wsparcie i deklaracje, a także za lata naszej dobrej współpracy. Sport to inwestycja w przyszłość pokoleń, będziemy go wspierać równomiernie – ten dla najmłodszych, dla juniorów i dla seniorów. Miejsca na sport i rekreację są ważnym elementem mojego programu pod hasłem „Cały Wrocław bliżej domu”. Chcemy dobrze wyposażonych kompletnych osiedli, gdzie mieszkańcy mają kilka minut do najbliższego terenu rekreacyjno-sportowego.  – podsumował kandydat na prezydenta.

Relacja

Poparcie wrocławskiego środowiska sportowego.

Opublikowany przez Jacek Sutryk Sobota, 13 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Aktywne wrocławianki - cykl spotkań na osiedlach

Wrocław, 12.10.2018 21:35
Wrocław 12.10.2018 21:35

Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia wziął udział w spotkaniu Klubu Aktywnych Kobiet na wrocławskich  Swojczycach.

Klub Aktywnych Kobiet i jeden aktywny mężczyzna, czyli ja w roli gościa – żartował Jacek Sutryk dziękując za zaproszenie. – Cudowna energia, fantastyczne rozmowy i wiele słów wsparcia. Wrocław to miasto wspaniałych kobiet.

Spotkania KAK odbywają się w budynku Rady Osiedla przy ul. Swojczyckiej 118, to klub, który realizuje założenia Klubu Seniora i jednocześnie zaprasza do udziału osoby młodsze – przyszłych seniorów, do integracji społecznej.

 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Program dla Aglomeracji Wrocławskiej - transport, zdrowie, gospodarka

Wrocław, 12.10.2018 19:08
Wrocław 12.10.2018 19:08

Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia wraz z kandydatami Koalicji Obywatelskiej do sejmiku Województwa Dolnośląskiego Markiem Łapińskim, Moniką Włodarczyk, Barbarą Balicką i Grzegorzem Romanem, przedstawili 3 fundamenty programowe dla Aglomeracji Wrocławskiej.

– Jeśli mieszkańcy Wrocławia powierzą mi obowiązki prezydenta, to będzie to prezydentura współpracy na rzecz całego naszego regionu. Wrocław to nie tylko miasto w jego granicach administracyjnych, ale i aglomeracja. Nie ma silnego regionu bez jego mocnej stolicy i odwrotnie. Nie ma silnego miasta, bez silnego regionu – mówił rozpoczynając konferencję Jacek Sutryk.  – Nie da się prowadzić spraw wrocławskich w oderwaniu od gmin, powiatów, które nas otaczają. Dlatego będę współpracować z wójtami, burmistrzami, otaczających Wrocław gmin i ze starostami powiatów.

Proponujemy dwa strategiczne projekty dla regionu – dokończenie tego, co Grzegorz Roman i Marek Łapiński, będąc w zarządzie województwa rozpoczęli – Wschodniej Obwodnicy Wrocławia na odcinku południowym. Ubolewam, że nie udało się tego odcinka oddać. Wrocław zadeklarował już wsparcie tej inwestycji na obszarze miasta kwotą 33 mln zł.

O programie i jego elementach mówili też kandydaci Koalicji Obywatelskiej do sejmiku wojewódzkiego.

Marek Łapiński: –  Odcinek dotyczący przejścia tej trasy przez Wysoką do ul. Karkonoskiej zawsze był sporny. Zarząd Województwa musi jednak podejmować decyzje i wybudować tę drogę, tak jak wybudowaliśmy jej poprzednie odcinki.

Jacek Sutryk mówił też o drugim strategicznym transportowym elemencie programu dla Wrocławia i regionu i potrzebie jego realizacji –  kolei aglomeracyjnej.

– Te strategiczne projekty chcemy realizować wspólnie na linii prezydent Wrocławia i nowy zarząd województwa.

Grzegorz Roman dodał, że alternatywą dla kierowców może być kolej regionalna, ale aby była ona atrakcyjna, pociągi w szczycie muszą odjeżdżać co pół godziny i dlatego trzeba przywrócić do ruchu Dworzec Świebodzki.

– Wychodzimy z propozycją darmowych przejazdów wzorem Wrocławia dla młodzieży uczącej się od poniedziałku do piątku. Uważamy, że to będzie dla młodzieży dużym ułatwieniem – zapowiedziała Barbara Balicka, najmłodsza kandydatka do sejmiku.

Jacek Sutryk mówił też o innym strategicznym projekcie o charakterze aglomeracyjnym, a nawet wojewódzkim, budowie nowego szpitala onkologicznego:

– Wspólnie zadbamy o zdrowie mieszkańców Wrocławia i regionu. Chciałbym, aby w nowym Szpitalu Onkologicznym pacjenci mieli zapewnione kompleksowe leczenie nowotworów na każdym etapie choroby. Aby był on wyposażony w blok operacyjny, który będzie w stanie przeprowadzić około 10 tys. zabiegów rocznie. Jak zapowiadaliśmy, przed nami kadencja spraw społecznych, polityka  zdrowotna będzie odgrywała  w niej szczególną rolę – podkreślił Jacek Sutryk.

To strategiczne wyzwanie dla nowego zarządu województwa – mówiła Monika Włodarczyk, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do sejmiku. – Potrzebujemy szpitala dla pacjentów z Wrocławia i Dolnego Śląska na 600 miejsc, to jest absolutnie priorytetowa sprawa w najbliższej kadencji.

Kandydat na prezydenta, przechodząc do tematu gospodarki podkreślił: – Chcemy budować silne powiązania pomiędzy miastem a regionem. Dolny Śląsk słynie z lokalnych produktów. Chcemy, aby mikroprzedsiębiorcy, producenci żywności, mieli szansę na wrocławskich targowiskach sprzedawać swoje wyroby. Wrocławianie chcą się zdrowo odżywiać, a producenci zdrowiej żywności chcą mieć dobrze zorganizowany rynek zbytu. Jak już zapowiedziałem w moim programie, jako prezydent Wrocławia będę organizował osiedlowe ryneczki i targowiska. Chcę, by docelowo pojawiły się na wszystkich osiedlach i aby turyści, którzy przyjeżdżają do Wrocławia mogli te nasze produkty regionalne kupować w wielu miejscach Wrocławia.

Briefing o współpracy aglomeracyjnej.

Opublikowany przez Jacek Sutryk Piątek, 12 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Społeczne podwórko przy pl. Macieja

Wrocław, 12.10.2018 15:02
Wrocław 12.10.2018 15:02

Wypiękniała wyremontowana przestrzeń podwórka na pl. Św. Macieja 5.

Gruntowny remont przywrócił to podwórko nie tylko mieszkańcom, ale także organizacjom pozarządowym, które działają w tym otoczeniu. Przybyło nam kolejne miejsce spotkań – mówił Jacek Sutryk podczas festynu.

 

Zwiń wątek
aktualności

Ule w pałacowym ogrodzie

Wrocław, 11.10.2018 17:41
Wrocław 11.10.2018 17:41

Kolejna już miejska instytucja jest gościnna dla pszczół. Ule dla dwóch pszczelich rodzin trafiły do ogrodu przy Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Cieszę się, że rozpoczęte przed miesiącem rozmowy doprowadziły nas do ulokowania kolejnych dwóch 40 – tysięcznych pszczelich rodzin w barokowym ogrodzie przy Pałacu Królewskim. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie takich pasiek w naszym mieście przybywało – mówił Jacek Sutryk na otwarciu pasieki.

To już czwarta miejska pasieka i z pewnością nie ostatnia – mówił Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta.

Ule, oprócz ogrodu pałacowego, znajdują się również na dachach galerii Wroclavia, Capitolu i Urzędu Wojewódzkiego.

Zwiń wątek
aktualności

Profesor Alicja Chybicka: "Zagłosuję na Jacka Sutryka"

Wrocław, 11.10.2018 11:01
Wrocław 11.10.2018 11:01

– Gorąco popieram kandydaturę Jacka Sutryka na prezydenta Wrocławia – powiedziała prof. Alicja Chybicka, posłanka i szefowa Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. – Wrocław jest piękny, kolorowy i ma mnóstwo plusów, co jest zasługą poprzednich prezydentów Rafała Dutkiewicza i Bogdana Zdrojewskiego. Teraz czas na mądrą kontynuację i rozwój naszego miasta, czego gwarancją jest właśnie Jacek Sutryk. Najbardziej w jego programie podoba mi się to, że jego podstawą są sprawy wrocławian.

Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, dziękując za poparcie pani profesor, powiedział:

– Wrocław łączy, jest dla nas wspólną wartością. Już za kilka dni wrocławianki i wrocławianie zdecydują o przyszłości naszego miasta. Zachęcamy i zapraszamy do pójścia na wybory. Te samorządowe, powinny być dla nas najważniejsze, bo decydują o naszej codzienności – mówił Jacek Sutryk. – Wybierzemy swojego prezydenta, radnych miejskich, radnych do sejmiku województwa i pamiętajmy, że ci ludzie będą na co dzień decydowali o życiu mieszkańców. Bardzo serdecznie dziękuję Pani Profesor za poparcie, za to, że możemy wspólnie pracować. Jest Pani społecznikiem, osobą, która „zaraża” swoim działaniem innych i angażuje do działania na rzecz społeczności lokalnej. Dziękuję za możliwość korzystania z Pani bogatego doświadczenia, wiedzy i autorytetu.

Jacek Sutryk zapewnił też, że jeśli wygra wybory, najbliższa kadencja będzie kadencją spraw społecznych. Podkreślił, że obecnie polityka społeczna to polska racja stanu.

– Kwestie wsparcia rodziny, seniorów, sprawy zdrowotne czy opiekuńcze to aspekty, które decydują o naszym komforcie życia, a w konsekwencji o tym miasto jest dla nas. Chcemy, żeby wrocławianie byli dumni z miasta, ale też, żeby mogli się w nim czuć w różnych wymiarach po prostu bezpiecznie i wspólnie takie miasto będziemy budować – mówił kandydat na prezydenta Wrocławia.

Alicja Chybicka zaapelowała na koniec do wrocławian o pójście na wybory:

– Czy będzie padało, czy będzie świeciło słońce, będzie zimno czy gorąco, wyjdźcie z domów i głosujcie. Im większa liczba osób weźmie udział w głosowaniu, tym większe ma ono znaczenie. I oczywiście, zagłosujcie na Jacka Sutryka!

 

Poparcie od prof. Alicja Chybicka w ubieganiu się o urząd Prezydenta Wrocławia ?

Opublikowany przez Jacek Sutryk Czwartek, 11 października 2018

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Poranne spotkania na osiedlach - Przedmieście Świdnickie

Wrocław, 11.10.2018 09:05
Wrocław 11.10.2018 09:05

W porannych spotkaniach na osiedlach kandydata na prezydenta miasta Jacka Sutryka towarzyszą kandydaci na radnych. W dzisiejszych rozmowach z wrocławianami na Przedmieściu Świdnickim Jackowi Sutrykowi towarzyszyli Agata Gwadera, Jola Niezgodzka i Łukasz Wyszkowski kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta.

 

Zwiń wątek
aktualności

Spotkanie z przedsiębiorcami

Wrocław, 10.10.2018 20:55
Wrocław 10.10.2018 20:55

– Wrocław musi dbać o lokalnych przedsiębiorców. To oni na co dzień, silnie zakorzenieni w mieście, budują je gospodarczo i społecznie. Będę wspierał naszych kupców, targowiska, hale i place targowe. Będę ożywiał dawne trakty i place handlowe, zwłaszcza w centrum miasta – mówił Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia, podczas spotkania z przedsiębiorcami prowadzącymi hale targowe i kupcami. –  Dziękuję za także za zaufanie i poparcie.

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk o kulturze i nauce

Wrocław, 10.10.2018 16:00
Wrocław 10.10.2018 16:00

– Są z nami przedstawiciele świata kultury, ale i nauki, bo Wrocław to miasto akademickie. Kultura oraz nauka są, i zawsze pozostaną, dla nas we Wrocławiu niezwykle ważne. To nas ubogaca i buduje Wrocław od wielu lat. Otwarta kultura i nauka wzbogacają nas, uszlachetniają, ale też czynią, że jesteśmy wrażliwi na innych. Z tego jesteśmy dumni i takiego Wrocławia w przyszłości chcemy – mówił Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia.

W spotkaniu z mediami, dotyczącym elementów programu dla Wrocławia w obszarach kultura, nauka, edukacja wzięli udział: Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, profesor Andrzej Wiszniewski, minister, legenda Wrocławskiej opozycji, były rektor Politechniki Wrocławskiej, Kostas Georgakopulos, menadżer kultury, Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowy Stefy Kultury Wrocław, Konrad Imiela, dyrektor Capitolu, Irek Grin, pisarz, fotograf, wydawca, menedżer kultury, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, Krzysztof Mieszkowski, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, poseł Nowoczesnej, koordynatorzy programowi – Jacek Pluta i Łukasz Medeksza. W wydarzeniu udział wzięli również kandydaci na radnych Koalicji Obywatelskiej: Ewa Wolak, Henryk Koczan, Marcin Wojtera, Przemysław Gruca, Barbara Balicka.

Dominika Kawalerowicz mówiła o tym, co przyniosła miastu Europejska Stolica Kultury i że Wrocław potrzebuje programu stypendialnego dla twórców kultury.

– Chcemy zadbać o wrocławskie marki kultury – dopowiadał Jacek Sutryk – Zachowanie prestiżu Wrocławskiej kultury to nasz obowiązek. Ale zadbamy także o kulturę dnia codziennego, o lokalne, osiedlowe inicjatywy i dostępność oferty kulturalnej „na wyciągnięcie ręki”, zgodnie z ideą Wrocław bliżej domu.

Jacek Sutryk zapowiedział, że jako prezydent powoła wrocławską Radę Kultury.

– Kostas Georgakopulos, który popiera kandydaturę Jacka Sutryka: – Potrzebujemy miejsca, platformy dialogu z całym środowiskiem kultury. Wrocławska Rada Kultury ma być reprezentacją tego środowiska, stworzoną oddolnie. Powinna mieć realny wpływ na politykę kulturalną miasta, dzięki swojej roli doradczej i opiniotwórczej. W żadnym polskim mieście to się jeszcze nie udało, ale we Wrocławiu potrafimy to zrobić, by integrować interesy środowisk ludzi kultury i lepiej rozumieć ich potrzeby.

Jacek Sutryk odwoływał się do symbolicznego rozwieszenia flagi Konstytucji na wrocławskim Rynku: – Konstytucja jest także gwarancją wolności słowa i wolności wyrazu artystycznego, z którego Wrocław zawsze słynął. Wrocław i jego instytucje będą miały, jak dotychczas, pełną swobodę działalności artystycznej – zadeklarował.

Konrad Imiela wspomniał o pomyśle, aby we Wrocławiu bilet do teatru upoważniał do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską. Jacek Sutryk zapowiedział, że idea mu się spodobała i jako prezydent chciałby taki pomysł zrealizować.

– To świetny pomysł, który promuje również ideę zrównoważonej mobilności – powiedział.

Wprowadzając do dalszej części spotkania, poświęconej nauce, Jacek Sutryk mówił o akademickim charakterze miasta.

– Zależy nam, aby studenci do nas przyjeżdżali, aby wrocławskie uczelnie były dla nich atrakcyjne, a także, by potem zostawali w naszym mieście, żyli tu, pracowali i korzystali z instytucji kultury. Potrzebujemy dobrej współpracy z uczelniami – podkreślał Jacek Sutryk. – Wyzwaniem dla metropolitarnego Wrocławia, jakie sobie stawiamy, jest otrzymanie statusu uczelni badawczej.

W tym miejscu głos zabrał profesor Andrzej Wiszniewski, legenda wrocławskiej Solidarności, który już kilka miesięcy temu wyraził swoje poparcie dla kandydatury Jacka Sutryka:

– Możemy być dumni, że 20 procent mieszkańców Wrocławia to studenci. Przyszły prezydent naszego miasta wspólnie z rektorami powinien się zastanowić, jak wzmocnić pozycję naszych uczelni w rankingach międzynarodowych. Liczymy na pomoc także w budowie, rozwoju tych uczelni, które są i z których jesteśmy dumni.

Na koniec spotkania profesor Andrzej Wiszniewski zaapelował do mieszkańców o oddanie swoich głosów na Jacka Sutryka i zażartował: „W mysią dziurę PiS umyka, gdy głosujesz na Sutryka.”

 

Transmisja LIVE

Kultura – Edukacja – Nauka

Opublikowany przez Jacek Sutryk Środa, 10 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Poranne spotkania na osiedlach - Krzyki

Wrocław, 10.10.2018 10:00
Wrocław 10.10.2018 10:00

Dzień rozpoczęliśmy na pętli – Krzyki.  Kolejny poranek pełen dobrych rozmów o Wrocławiu. Dziękuję za każde dobre słowo i życzę miłego dnia! – mówił Jacek Sutryk, który dziś spotykał się z wrocławianami i rozdawał ulotki na Krzykach oraz Borku. 

 

 

Zwiń wątek
aktualności

Popołudnie z seniorami

Wrocław, 09.10.2018 21:48
Wrocław 09.10.2018 21:48

Dni Seniora we Wrocławiu to również wiele lokalnych uroczystości w osiedlowych klubach seniora. Dziś Jacek Sutryk kandydat na prezydenta Wrocławia na zaproszenie klubu Seniora Fantazja spotkał się wrocławskimi seniorami w Leśnicy.

Kolejne dzisiejsze spotkanie ze środowiskiem seniorów, zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora na Gądowie, było również okazją, by podziękować seniorom oraz przedstawicielom Rady Osiedla Gądów – Popowice Południowe za dotychczasową współpracę.

 

 

Zwiń wątek
aktualności

Przeciw łamaniu Konstytucji

Wrocław, 09.10.2018 14:46
Wrocław 09.10.2018 14:46

– Konstytucja jest gwarantem funkcjonowania samorządów – podkreślił Jacek Sutryk podczas spotkania na wroclawskim Rynku.

Wspólnie przeciw łamaniu konstytucji zaprotestowali Jacek Sutryk, Władysław Frasyniuk, Rafał Dutkiewicz, Stanisław Huskowski. Na kamienicy w Rynku 13 pojawił się baner z napisem „konstytucja”.

Wartości związane z Konstytucją dla wrocławianek i wrocławian są szczególnie ważne. To Polska racja stanu. Istotnym w ujęciu nadchodzących wyborów samorządowych jest fakt, że to właśnie Konstytucja jest gwarantem funkcjonowania samorządu, a samorządy to z całą pewnością to, co udało się w Polsce po 1989 r. Będziemy strzec wartości Konstytucji także w tym zakresie. – mówił Jacek Sutryk

Władysław Frasyniuk – Konstytucja to gwarancja państwa prawa. A państwo prawa jest gwarantem samorządności, gwarantem że to my obywatele w naszym mieście będziemy podejmowali decyzje wspólnie z prezydentem, wspólnie z radą miejską. Państwo prawa to także gwarant wolności – nie ma wolności bez państwa prawa. Konstytucja jest dobrem wspólnym, konstytucja nie dzieli – konstytucja łączy.

To co dzieje się w Polsce z Konstytucją jest absolutnym skandalem, także międzynarodowym – ocenił Rafał Dutkiewicz

Zwiń wątek
aktualności

Kompletne osiedla i urządzanie przestrzeni miejskiej

Wrocław, 09.10.2018 14:03
Wrocław 09.10.2018 14:03

W sobotę podczas konwencji programowej Jacek Sutryk zaprezentował swój program wyborczy.

W najbliższych dniach szczegółowo przedstawi jego elementy.

W spotkaniu poświęconym części dotyczącej wrocławskiej przestrzeni, mieszkań komunalnych, urządzania osiedli wzięli udział: Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia, kandydatka do sejmiku Województwa Dolnośląskiego, architekt Mikołaj Smoleński, mieszkaniec i miłośnik Wrocławia, oraz kandydaci do Rady Miejskiej: Piotr Uhle i Dorota Galant.

 

– Wrocławskie osiedla powinny mieć swoje lokalne ryneczki, które będą centrum życia lokalnej wspólnoty, miejscami przyjaznymi dzieciom, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami. Najlepiej, jeśli będą one łączyły 3 funkcje: centrum aktywności lokalnej, targowisko i dobry dojazd komunikacją miejską, czyli pętlę tramwajową czy autobusową. Pomysł wynika z potrzeb mieszkańców, którzy chcą przestrzeni budujących relacje i więzi. Na początek miałoby powstać 5 takich miejsc, m.in. przy ul. Grochowej, gdzie na terenie byłego V LO ma powstać targowisko.

– Po przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego moglibyśmy ogłosić konkurs na przygotowanie tam takiej modelowej miejskiej osiedlowej przestrzeni – mówił Jacek Sutryk. – Takie ryneczki planowane też na północy Wrocławia, na przykład na placu Piłsudskiego na Karłowicach, ale także na Biskupinie, w Leśnicy przy ul. Skoczylasa. Tutaj już rewitalizujemy miejsce pod centrum aktywności lokalnej, w którym będzie się także mieścił dom dla osób starszych. To nie jest lista zamknięta, to tylko przykłady, które włączymy do pilotażu.

O przykładzie takiej lokalnej osiedlowej agory opowiedział Mikołaj Smoleński, mieszkaniec i miłośnik miasta, autor takiej właśnie koncepcji dla Biskupina.

– Obserwuję jak zmienia się moja dzielnica i uważam, że bardzo ważne jest stworzenie przestrzeni wyposażonej w infrastrukturę społeczną. Projekt, który próbuję rozwijać od paru lat ma na celu zorganizowanie takiej własnie przestrzeni na pętli tramwajowej. Przy pętli powstałby obiekt na bazie zrewitalizowanej i rozbudowanej o nowe elementy infrastruktury i wzbogacony o funkcje społeczne – mówił, prezentując wizualizacje swoje pomysłu. Jego projekt brał udział w tegorocznym głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ale Jacek Sutryk zapowiedział, że takie projekty powinny być realizowane przez gminę w konsultacjach z mieszkańcami.

Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia mówiła o polityce mieszkaniowej – wiemy jakie potrzeby mają nasi mieszkańcy, chcemy usprawnić zarządzanie zasobem komunalnym, w przyszłym roku kończy się wieloletni program gospodarowania zasobem komunalnym i to jest czas, kiedy należy ustalić nowe priorytety. Zależy nam na remontach, będziemy dążyć do doinwestowania tych remontów, by mieszkania te spełniały standardy.

Jacek Sutryk zadeklarował: Potrzebujemy dobrego programu sprawnej zamiany mieszkań komunalnych, co pozwoli efektywniej wykorzystać zasób. Jak zapowiedzieliśmy, będziemy chcieli kompleksowo wyremontować 150 kamienic, zwiększyć z 7 do 10 mln zł fundusz na inicjatywy lokalne, które realizują rady osiedli, podwoić fundusz na zagospodarowanie podwórek, przestrzeni międzyblokowych i placów zabaw. Ważnym narzędziem rewitalizacji jest także Wrocławski Budżet Obywatelski, w którym coraz więcej zgłaszanych projektów dotyczy właśnie rewitalizacji przestrzeni miejskiej lub nadawania przestrzeniom nowych funkcji rekreacyjnych.

Jacek Sutryk stwierdził, że jako prezydent zapanuje nad budową i rozbudową miasta. – Nowy wrocławski ład przestrzenny, który rozumiemy jako dobrze zaprojektowane miasto, musi być stałą cechą osiedli – mówił – Trzeba wejść w dialog z deweloperami, o tym jak miejskie przestrzenie powinny wyglądać. Osiedla musza być dobrze zorganizowane i wyposażone, aby realizowały nasze hasło „Cały Wrocław bliżej domu”. Muszą uwzględniać potrzeby mieszkańców: takie jak żłobki, lokalne centra aktywności, tereny zielone, place zabaw, parkingi.

Zwiń wątek
aktualności

Poranne spotkania z wrocławianami - dziś w okręgu pierwszym

Wrocław, 09.10.2018 09:44
Wrocław 09.10.2018 09:44

Dzisiejsze spotkania Jacka Sutryka kandydata na prezydenta, a także kandydatów do Rady Miejskiej przy Powstańców Śląskich.

Dziękuję Pani Senator Barbarze Zdrojewskiej, która dołączyła dziś do naszych porannych spotkań i rozmów z wrocławianami – Jacek Sutryk

 

 

 

 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Bogdan Zdrojewski popiera Jacka Sutryka 

Wrocław, 08.10.2018 12:26
Wrocław 08.10.2018 12:26

Bogdan Zdrojewski popiera Jacka Sutryka

– Na pytania wrocławian, które otrzymuję każdego dnia, na kogo oddam swój głos, mogę w dużym skrócie powiedzieć, że zagłosuję na Jacka Sutryka. Zrobię to z pełnym przekonaniem, ale też z nadziejami. Cieszę się z jego programu, jego 10-letniej wizji. Mogę powiedzieć, że znając Jacka Sutryka, jego pomysły, doświadczenie, ale także – jego program, bez żadnych wątpliwości oddam na niego swój głos, rekomendując go także i deklarując wsparcie w następnych latach. Trzymam kciuki – mówił minister Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia  w trakcie spotkania z mediami, podczas którego ogłosił swoje poparcie dla Jacka Sutryka, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia.

Bogdan Zdrojewski, uzasadniając swój wybór, żartował, że Jacek Sutryk będzie prawdopodobnie pierwszym prezydentem, który urodził się we Wrocławiu.

– Ani Stefan Skąpski, ani Stanisław Apoznański, ani ja czy Rafał Dutkiewicz nie urodziliśmy się tutaj – mówił Bogdan Zdrojewski, eurodeputowany do parlamentu Europejskiego, były Prezydent Wrocławia.

Jacek Sutryk dziękował za poparcie:

–   Wrocław to miasto, które powstało z pragnień i marzeń wielu pokoleń wrocławian. Miasto, z którego jesteśmy dumni, zawdzięczamy dobrym dobrym gospodarzom – podkreślił. – Po dwóch prezydenturach przedstawicieli nauk ścisłych, mam na myśli Staszka Huskowskiego i Rafała Dutkiewicza, jest szansa na to, że prezydentem Wrocławia zostanie ponownie przedstawiciel nauk społecznych – socjolog. Mówię, o tym, ponieważ dzisiaj musimy zająć się naszą codziennością. Wrocławiem na osiedlach, jeszcze lepiej je urządzać, żeby miasto było wygodniejsze do życia. Temu chciałbym poświęcić tę najbliższą kadencję, jeśli tylko wrocławianki i wrocławianie zdecydują się zagłosować na mnie 21 października lub 4 listopada. To będzie kadencja spraw bliżej naszych domów, naszych osiedli.

Jacek Sutryk podziękował Bogdanowi Zdrojewskiemu za poparcie i za to, że zawsze  może liczyć na dobrą rozmowę o Wrocławiu z byłym prezydentem:

– To dla mnie wielkie wyróżnienie – podkreślał Jacek Sutryk. – Jednocześnie także deklaruję, że mieszkańcy będą mogli zawsze liczyć na rozmowy, spotkania. Będę się w ich głosy wsłuchiwał. Liczę na zaufanie i na głosy wrocławian, szczególnie ich podpowiedzi w tym, jak nasze miasto lepiej urządzać.

Relacja:

Poparcie Bogdan Zdrojewski w ubieganiu się o urząd Prezydenta Wrocławia. Dziękuję Panie Ministrze. To Bogdan Zdrojewski…

Opublikowany przez Jacek Sutryk Poniedziałek, 8 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Kolejny tydzień porannych spotkań z mieszkańcami rozpoczęty

Wrocław, 08.10.2018 09:30
Wrocław 08.10.2018 09:30

Kolejny tydzień porannych spotkań na osiedlach kandydata na prezydenta Wrocławia z mieszkańcami rozpoczęty.

W tym miejscu widać akademickość naszego miasta, setki studentów udających się na swoje uczelnie. Tu także rozmawialiśmy z mieszkańcami, wrocławiankami i wrocławianami o ważnych dla nich sprawach, tych lokalnych i miejskich. Bardzo dziękuję za dzisiejsze spotkania! – Jacek Sutryk

Dziś rejon placu Grunwaldzkiego i rondo Reagana.

Zwiń wątek
aktualności

Centrum Kultury na Ołtaszynie otwarte

Wrocław, 06.10.2018 21:03
Wrocław 06.10.2018 21:03

Oczekiwany przez wrocławian z Ołtaszyna Lokalny Dom Kultury przy ul. Pszczelarskiej 7 dziś zainaugurował działalność.

Budynek, w którym mieści się także Rada Osiedla Ołtaszyn przeszedł przebudowę i zyskał nowe atrakcyjne wnętrza dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dom kultury zyskał sale na zajęcia i warsztaty, salę widowiskową, a także stał się również „domem” wrocławskiego Teatru Na Bruku prowadzonego przez Stowarzyszenie Artyści Na Bruku.

– W 2015 r. zabrałem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicz na Ołtaszyn, do siedziby Rady Osiedla. Na spotkaniu ustaliliśmy, że przebudujemy i wyremontujemy znajdujące się w tym samym budynku Centrum Kultury, które było już wówczas nieczynne. Później były projekty, liczne przetargi i udało się! Dziś oficjalnie otworzyliśmy Lokalny Dom Kultury. To już kolejne takie miejsce na mapie Wrocławia, Dziękuję za zaproszenie i dodam przy okazji, że planujemy już następne takie miejsca – podczas uroczystego otwarcia mowił Jacek Sutryk.

W Centrum Aktywności Lokalnej i Kulturalnej przy Pszczelarskiej będzie także działał osiedlowy klub seniora.

Zwiń wątek
aktualności

Plebiscyt Wrocław bez barier rozstrzygnięty

Wrocław, 06.10.2018 20:41
Wrocław 06.10.2018 20:41

Ósma edycja plebiscytu „Wrocław bez barier” rozstrzygnięta. Jak co roku, zachęca on firmy, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne do działań promujących dostępność i brak dyskryminacji na wszystkich płaszczyznach. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 6 października w czasie ogólnopolskiej konferencji Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Certyfikat „Wrocław bez barier” promuje dobre postawy oraz działania podejmowane przez firmy, instytucje i osoby fizyczne na rzecz pełnej dostępności i integracji.  Certyfikaty w czterech kategoriach przyznaje kapituła, w tym roku organizacja plebiscytu przypadła Fundacji „Potrafię Pomóc”, wyróżnionej przed czterema laty.

– Ludzie, którzy działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Ludzie, którzy wspierają i pamiętają o nich na co dzień. Ludzie którzy dbają o to, by Wrocław był miastem bez barier. Dziś wyróżniliśmy certyfikatami Prezydenta Wrocławia kolejnych laureatów, którzy wiedzą co oznacza słowo „misja”. Osobiście traktuję ten program jako nasze wspólne zobowiązanie, aby nie poprzestawać i uczynić Wrocław dostępnym dla wszystkich – mówił składając gratulacje wyróżnionym Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia.

 

Od lat włączamy się w działania miasta, z jednej prowadząc Ośrodek dla Wyjątkowych Dzieci, z drugiej realizując projekty, a z trzeciej angażując w prace Wrocławskiej Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych – opowiadał Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc” – Wiemy, jak ważnym we wpieraniu dzieci i osób niepełnosprawnych jest otwarte myślenie. Z takim spotykamy się u Jacka Sutryka.

Zwiń wątek
aktualności

Mistrzowska młodzież z Hobbita

Wrocław, 06.10.2018 19:12
Wrocław 06.10.2018 19:12

Mistrzostwa Wrocławia w żeglarstwie, kajakarstwie i wioślarstwie szkół średnich organizowane przez Fundację Hobbit to nie tylko rekreacyjne zawody dla młodzieży wrocławskich szkół, ale także popularyzowanie tych sportów i aktywnego wypoczynku nad wodą.

Jako żeglarz cieszę się, że co roku mogę z Wami być. Fundacja Hobbit i jej szef Krzysiu Bojda robią niesamowitą robotę – mówił Jacek Sutryk wręczając uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Mistrzostwom wrocławskiej młodzieży w żeglarstwie, kajakarstwie i wioślarstwie na terenie przystani Marina Kozanów dopisała dziś pogoda i frekwencja.

Zwiń wątek
aktualności

Program dla Wrocławia. Cały Wrocław bliżej domu

Wrocław, 06.10.2018 11:40
Wrocław 06.10.2018 11:40

– Moi Drodzy, cieszę się, że jesteśmy tutaj dzisiaj razem. W Centrum Historii Zajezdnia. W miejscu zakorzenionym w pięknej wrocławskiej legendzie, nazywającej nasze miasto Twierdzą Solidarności. Spójrzmy jednak na tę zajezdnię nieco szerzej. Była ważnym elementem infrastruktury komunikacyjnej miasta. Dziś, zrewitalizowana, służy mieszkańcom Wrocławia i turystom jako muzeum, ale też jako miejsce spotkań z kulturą. Zajezdnia stała się w ten sposób miejscem kompleksowym, służącym szerszej społeczności w wielu aspektach – mówił Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia rozpoczynając konwencję programową.

Pobierz program

Przemówienie programowe Jacka Sutryka:

Chcę dzisiaj opowiedzieć o wizji Wrocławia, którą wypracowywaliśmy wspólnie w ostatnich miesiącach. O wizji, która ma służyć wszystkim wrocławiankom i wrocławianom. Wreszcie o wizji, która daje mi energię do startu w wyborach i do walki o Wrocław. O Wrocław, z którego chcę, a sądzę, że wszyscy chcemy być dumni za pięć i za dziesięć lat, tak, jak jesteśmy dumni dzisiaj.

Nasza duma z Wrocławia – mówiłem o tym, gdy miesiąc temu raz jeszcze prosiłem kandydatów na radnych o dyskutowanie programu dla Wrocławia – nie pozwala nam spocząć na laurach. Każe wyznaczać nowe cele, dostrzegać najważniejsze wyzwania i rozwiązywać je dla dobra mieszkańców naszego miasta. Mówiłem nie tak dawno o pewnym masterplanie dla Wrocławia. O nowej racji stanu, której upatruję w dobrze zaplanowanej i poprowadzonej polityce społecznej. Tak. Chcę o nią oprzeć nasz program dla Wrocławia. Ale program szeroki i odważny, uwzględniający potrzeby każdej dzielnicy i osiedla. Chcę, aby wyznacznikiem mojej prezydentury, a zarazem największą inwestycją, jeśli mieszkańcy Wrocławia zdecydują się powierzyć mi obowiązki prezydenta, był komfort życia w naszym mieście. Chcę wreszcie, aby cały Wrocław stał się miastem-bliżej. Bliżej naszych domów, bliżej naszych rodzin, bliżej tego wszystkiego, co dla nas ważne.

O tym chcę opowiedzieć dzisiaj w imieniu twórców tego programu. Nam, tutaj zebranym i wszystkim mieszkańcom Wrocławia.

Wrocław to 48 osiedli. Każde z nich ma być kompletnym miejscem do życia, tak, aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do usług społecznych, żyli w przestrzeni zrównoważonej, byli dobrze skomunikowani i wreszcie mogli rozwijać swoją przedsiębiorczość w ramach lokalnej ekonomii.

Każde z 48 osiedli, powinno zawierać pewne kluczowe elementy, które je wypełnią, takie jak: żłobek i przedszkole, plac zabaw, miejsce rekreacji i sportu, lokalne centrum kultury, małą agorę – ryneczek, który będzie centrum życia wspólnoty, miejsca przyjazne dzieciom, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami. Część z takich miejsc istnieje i działa dobrze, część wymaga rewitalizacji, część wreszcie stworzymy na nowo, uzupełniając luki w tkance miejskiej.

W ramach usług społecznych, zadbamy o opiekę żłobkową, otwierając 2000 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Oznacza to otwarcie kilku nowych żłobków – zarówno miejskich, jak i prowadzonych przez podmioty zewnętrzne, np. przy ulicy Sołtysowickiej, Maxa Berga i Sygnałowej. Dodatkowo część istniejących już żłobków rozbudujemy, jak np. żłobek na Złotnikach, który zyska 100 nowych miejsc dla maluchów.

W sumie będziemy dysponować bazą ponad 7500 miejsc, co pozwoli nam objąć opieką 45% dzieci, dla porównania, średnia krajów Unii Europejskiej to 33% dzieci objętych opieką żłobkową.

Dokonamy zdecydowanych zmian w zasadach finansowania miejsc żłobkowych: wszyscy zainteresowani będą płacić tyle samo za miejsce w żłobku, niezależnie od tego, czy będzie to placówka miejska, społeczna czy prywatna.

W podobny sposób uzupełnimy opiekę przedszkolną , tworząc 2000 nowych miejsc w przedszkolach miejskich i prywatnych z dofinansowaniem z budżetu miasta, m.in. przy szkole nr 91, przy ul. Sempołowskiej, przy ul. Okulickiego i ul. Przedwiośnie. Co oznacza, że do końca pierwszej kadencji uruchomimy przynajmniej 5 nowych przedszkoli, zaspokajając w tym zakresie potrzeby mieszkańców.

Moi drodzy, chcę to podkreślić z całą mocą, każde dziecko w wieku przedszkolnym będzie miało, jak do tej pory, zapewnioną opiekę, jeśli tylko rodzice zdecydują się wysłać je do przedszkola. Dzięki naszym inwestycjom przedszkola znajdą się bliżej nowych osiedli. Jeśli rząd kolejnymi nierozważnymi reformami zmieni regulacje dotyczące opieki przedszkolnej, to tak pokieruję naszym miejskim programem, aby wrocławskie rodziny tego nie odczuły.

Zainwestujemy w place zabaw tak, aby dzieci miały przestrzeń do integracji, nawiązywania kontaktów i rekreacji na świeżym powietrzu. Przeznaczymy na to dodatkowe środki, wyremontujemy także istniejące już place zabaw. Dobrym przykładem może być tutaj plac zabaw we wnętrzu podwórza ul. Sienkiewicza-Minkowskiego-Grunwaldzkiej-Piastowskiej, który będzie gotowy w roku 2019. Będziemy dbali o stałą opiekę nad przestrzeniami międzyblokowymi, zachęcając jednocześnie wspólnoty mieszkaniowe do realizacji podobnych inwestycji ze wsparciem ze strony miasta.

Uzupełnimy ofertę osiedlową o Domy Kultury i Centra Aktywności Lokalnej. Mamy ich obecnie we Wrocławiu 12, utworzymy 8 nowych, m.in. na Świniarach, Osobowicach-Rędzinie, Maślicach, Żernikach i Nowych Żernikach. To bardzo ważne, aby lokalne społeczności miały miejsce dla kulturalnej integracji i przestrzeń do rozwijania swojej kreatywności. Dlatego utworzymy też klastry aktywności lokalnej. Do 7 już istniejących, dołączą wkrótce kolejne: Zajezdnia Dąbie, rozbudowana zajezdnia przy ul. Legnickiej, kamienica przy ul. Nasypowej i klaster na Przedmieściu Oławskim.

Wrocław pięknie nam się posrebrza. Chcemy wyjść na przeciw potrzebom seniorów. Już to robimy, śmiem twierdzić, że z dużych polskich miast Wrocław już jest w tej przestrzeni liderem.

Ale chcąc dobrze senioralne bogactwo Wrocławia wykorzystać jeszcze silniej zadbamy o potrzeby osób starszych. Zainwestujemy mocniej w istniejące już kluby seniora, a mamy ich w we Wrocławiu, proszę Państwa aż 72…

Wzmocnimy je finansowo, wesprzemy otwarcie nowych. Zwiększymy dostęp do usług dedykowanych seniorom, takich jak:

– trener senioralny, który zadba o ich kondycje,

– taxi senior,

– wdrażany już projekt: „koperta życia”,

– uruchomimy biuro rzecznika spraw seniora i opiekuna,

– wesprzemy sieć uniwersytetów trzeciego wieku,

– utworzymy uniwersytety czwartego wieku,

– zadbamy o organizację czasu wolnego,

– przystosujemy obiekty sportowe do potrzeb seniorów,

– poprawimy dostęp do usług geriatrycznych,

– zapewnimy doradztwo zawodowe dla seniorów, którzy będą chcieli pozostać aktywni na rynku pracy,

– uruchomimy program „złota rączka”, jako projekt wspierający potrzeby seniorów w drobnych pracach domowych,

– zapewnię bezpłatne badania okresowe dla osób powyżej 65 roku życia.

Aby wszystko to o czym mówię było możliwe, utworzę wrocławski fundusz senioralny, deklaruję na ten cel przynajmniej 4 miliony złotych rocznie.

Nad bezpieczeństwem na każdym osiedlu będzie czuwał dedykowany mu strażnik miejski. Jego rolą nie będą tylko interwencje, ale przede wszystkim dostrzeganie zagrożeń i usuwanie ich zanim dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Będzie raportował instytucjom miejskim o wszystkich tych potrzebach, dzięki czemu będziemy wiedzieli gdzie i jak interweniować. Strażnik będzie ściśle współpracował z Radą Osiedla.

Przestrzeń zrównoważonego rozwoju, to ogólna poprawa jakości życia na naszych osiedlach.

Zadbamy o miejsce dla zieleni. Na osiedlach powstaną nowe skwery i trawniki. Wzdłuż ulic pojawią się szpalery drzew i ekrany z zielenią wertykalną, które zamienią asfaltowe i betonowe korytarze w zielone aleje. Drzewa i krzewy będą sadzone przede wszystkim na obszarach publicznych, w tym wokół szkół, przedszkoli i żłobków, placówek opiekuńczych, leczniczych, kulturalnych i sportowych. Utworzymy lub rozbudujemy 42 parki i zieleńce. Zlokalizujemy je m. in. przy ulicach Avicenny, Zwycięskiej, Kraszewskiego. Także na Pilczycach, Maślicach i Żernikach. Na południu Wrocławia utworzymy wielohektarowy zielony Klin Wojszycki. Zieleńce powstaną między innymi przy ul. Stawowej, Ślężnej i Żmudzkiej. Zrewitalizujemy Wzgórze Partyzantów. Przerzucimy kładkę ze Wzgórza nad Fosą Miejską – w kierunku Przedmieścia Oławskiego. Poprawimy dostępność Parku Wschodniego.

Teren zielony będzie znajdował się w odległości pięciu minut od domu każdego mieszkańca. Zadbamy także o utrzymanie terenów zielonych w czystości i ich stałą rewitalizację.

Będziemy udostępniali kolejne tereny miejskie na rzecz programu WROśnij we WROcław, czyli sadzenie drzew z okazji narodzin dzieci.

Zainwestujemy w renowację i tworzenie nowych boisk i obiektów rekreacyjnych, najbliższą taka inwestycją, którą oddamy w roku 2019 jest boisko i plac zabaw przy ul. Ełckiej oraz na Praczach Odrzańskich, kompleks przy ul. Lotniczej, a także boiska w Leśnicy. Stworzymy cztery nowe kompleksy sportowe oraz pięć nowych osiedlowych hal sportowych dla mieszkańców.

Odnowimy nasze osiedlowe agory, miejsca spotkań, serca naszych małych wspólnot. Pamiętam o słowach pana profesora Wiszniewskiego. Panie Profesorze, zajmę się także pl. Piłsudskiego na wrocławskich Karłowicach.

Zadbamy o podwórka i przestrzeń międzyblokową. Przykładem tych prac jest odnowione już podwórko przy pl. św. Macieja, ale w ślad za nim zainwestujemy w inne przestrzenie międzyblokowe. Wyremontujemy podwórka na osiedlach okalających centrum: Przedmieściu Odrzańskim, Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Kleczkowie, pl. Grunwaldzkim, Przedmieściu Świdnickim, Księżu Małym i Dużym, Brochowie. Te zagospodarowania poprowadzimy we współpracy z radami osiedli.

Także we współpracy z nimi podejmiemy walkę z kurzem, błotem i hałasem w mieście. Utwardzimy miejsca parkingowe, szczególnie na podwórkach i poboczach dróg. Czysty Wrocław to miasto bez śmieci na podwórkach. Będziemy promować i wspierać budowę estetycznych osłon śmietnikowych, podziemnych kontenerów oraz nową gospodarkę odpadami komunalnymi w mieście. Postawimy na współpracę z organizacjami ekologicznymi i przedsiębiorcami, z którymi wypracujemy efektywne metody zagospodarowywania odpadów i ich recyklingu.

Chcemy zdecydowanie zainwestować w poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. To wspólna odpowiedzialność urzędu i mieszkańców miasta. Podtrzymamy wydatki na program Kawka plus. Zakładamy, że w ciągu 10 lat wymienimy wszystkie piece węglowe na wrocławskich osiedlach, szczególnie tych położonych w centrum miasta. Proszę Państwa, zrobię wszystko, aby ten plan zrealizować szybciej. Dlatego zadbamy o przygotowanie profesjonalnego doradztwa energetycznego i dotrzemy do wszystkich mieszkańców z informacją o ofercie miasta. Będziemy asystować w tych procesach, nikt nie zostanie pozostawiony z tym sam. Dlatego już w tym roku uruchomiliśmy program osłonowy refinansujący wyższe rachunki po wymianie pieca.

Nasze osiedla, to także przestrzenie wymagające właściwej komunikacji. Stworzymy nowe miejsca parkingowe na osiedlach, w tym parkingi wielopoziomowe – zawsze w sąsiedztwie przystanków transportu publicznego. Będziemy tworzyli parkingi dla motocykli i skuterów. Stworzymy monitorowane osiedlowe parkingi rowerowe. Dodatkowo zadbamy o to, aby każdy inwestor budujący mieszkania oferował wraz z nimi infrastrukturę parkingową.

Dbając o dobry klimat przygotujemy też punkty ładowania aut elektrycznych, do 2020 roku chcemy utworzyć co najmniej 210 nowych punktów w całym mieście.

Wyremontujemy co najmniej 250 km wrocławskich ulic, w pierwszej kolejności: Powstańców Śląskich, Gajowicką, Zaporoską, Tęczową i Szpitalną, Kamienną, Pomorską, Komandorską, Zielińskiego, Nowowiejską, Słowiańską, Kościuszki, Poznańską. Przy okazji tych prac wyremontowanych zostanie 61 tysięcy metrów kwadratowych chodników i ścieżek osiedlowych. Każda z takich inwestycji będzie projektowana z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zadbamy o rozwój osiedlowej przedsiębiorczości, tworząc przestrzeń dla lokalnego rzemiosła i usług. Miasto ma do tego narzędzia w postaci ulg podatkowych i preferencyjnego czynszu dla takiej aktywności. Dodatkowo dedykujemy im uchwalone przez nas plany przestrzenne.

Stworzymy warunki dla powstania małych targowisk,między innymi przy ul. Grochowej. Zmodernizujemy też targowisko przy ul. Skoczylasa w Leśnicy.

Moi drodzy, opowiedziałem o osiedlach kompletnych, teraz chcę opowiedzieć o tym jak te osiedla połączyć ze sobą. Jak zadbać o przestrzeń wspólną i infrastrukturę w szerszym, międzyosiedlowym wymiarze.

Zakupimy 120 nowych niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów i 220 nowych autobusów. Zrealizujemy Wrocławski Program Tramwajowy.

Zbudujemy nowe trasy tramwajowe na: Nowy Dwór, Popowice, Swojczyce, Ołtaszyn, Jagodno, Muchobór Wielki, Maślice i Bartoszowice. Znacznie poprawimy dostępność komunikacyjną Psiego Pola. Przeprowadzimy audyt torowisk i niezwłocznie wykonamy naprawę wszystkich stwierdzonych usterek. Przebudujemy kolejną część torowisk tak, by mogły po nich jeździć autobusy, motocykle i pojazdy uprzywilejowane. Wybudujemy nowoczesną zajezdnię tramwajową.

Uruchomimy autobusową linię okólną łączącą osiedla Wrocławia. Wraz z mieszkańcami i ekspertami przeanalizujemy różne warianty przebiegu tej linii, lokalizacji przystanków oraz zagospodarowania ich otoczenia. Wzmocnimy ją siecią mniejszych, międzyosiedlowych linii – m.in. na Wielkiej Wyspie, na Grabiszynku, na Psim Polu i na Partynicach. Stworzymy pierwszą linią autobusową, obsługiwaną przez tabor w pełni elektryczny.

Nasz Wrocław będzie miastem szybkiego i wygodnego transportu publicznego.

Proszę Państwa udrożnienie wrocławskiego układu transportowego i usprawnienie komunikacji publicznej to moje priorytety inwestycyjne. Osiągniemy założony we Wrocławskiej Polityce Mobilności wskaźnik udziału transportu nie samochodowego na poziomie do 65 %.

Zbudujemy nowe połączenia drogowe: Aleję Wielkiej Wyspy z mostem łączącym Krzyki z Biskupinem i Sępolnem; północny odcinek Obwodnicy Śródmiejskiej – od Żmigrodzkiej do Sobieskiego; obwodnicę Psiego Pola czyli ul. Nowolitewską; ulicę łączącą Jagodno z Wojszycami. Rozpoczniemy prace nad tzw. Trasą Czeską czyli obwodnicą Oporowa z rejonu FAT do Osi Inkubacji.

Będziemy wpierać stopniowe przekształcanie rejonu Dworca Świebodzkiego w ważny węzeł komunikacji publicznej. Połączymy ul. Tęczową z Góralską, a w dłuższej perspektywie także Szpitalną z pl. Strzegomskim – w ten sposób udrożnimy rejon Dworca Świebodzkiego i wówczas nadamy tam pierwszeństwo komunikacji publicznej.

Wybudujemy 100 kilometrów nowych ścieżek rowerowych spinając je w spójny system. Stale też będziemy inwestowali w te już istniejące. Na program rowerowy przeznaczymy w dalszym ciągu ok. 30 milionów złotych rocznie. Chcemy aby Wrocław był za 5 lat najbardziej rowerowym miastem w Polsce i osiągnął, podobnie jak Berlin, poziom 15% mieszkańców korzystających na co dzień z tego środka lokomocji.

Dopilnuję rewitalizacji Promenady Krzyckiej – malowniczego, zielonego szlaku wzdłuż nasypu na Krzykach (zwanego Traktem Hugo Richtera). Przedłużymy ją w obu kierunkach, przekształcając w pieszo-rowerową obwodnicę centrum Wrocławia.

Zbudujemy nowe kładki pieszo-rowerowe: Pasterska – Świętochowskiego; przy Śluzie Opatowickiej; Kuźniki – stadion – brakujące połączenie wzdłuż Ślęzy; Maślice-Rędzin; w Parku Millenijnym – połączenie dwóch części parku; nad ujściem Widawy. Zbuduję łączniki rowerowe między obszarem wałów nadodrzańskich a Parkiem Wschodnim.

Odnowimy trasy piesze i miejsca spacerowe pomiędzy osiedlami. Na ten cel wydamy blisko 13 milionów złotych.

Proszę Państwa! Stworzymy przyjazną infrastrukturę dla użytkowników wody. Rzeka też powinna być przestrzenią rekreacyjną dla wrocławian. Otworzymy Marinę dedykowaną miłośnikom pływania. Uruchomimy tramwaj wodny. Stworzymy infrastrukturę dla taksówek rzecznych. Stworzymy rekreacyjne pętle kajakowe na Niskich Łąkach i wokół Wielkiej Wyspy. Stworzymy nowe przystanie kajakowe, żeglarskie, motorowodne. Będziemy wspierali działania na rzecz rozwoju żeglarstwa we Wrocławiu.

W ramach promocji elektromobilności utworzymy miejsca parkingowe dedykowane samochodom elektrycznym. We Wrocławiu mamy 13 punktów Park & Ride, zainwestujemy w 40. kolejnych, którymi – wraz ze sprawną komunikacją miejską – będziemy przekonywać kierowców do omijania centrum miasta, tym samym udrożniając wrocławskie ulice. Te zaś chcemy zazielenić, wracając do projektu zielonych tętnic miasta.

Zbudujemy cztery nowe pływalnie, ich dokładne lokalizacje przedyskutujemy z mieszkańcami i uzależnimy od rozwiązań komunikacyjnych, które będą towarzyszyły pracom. Jedną wybudujemy na Psim Polu lub w rejonie Strachocina; drugą na Brochowie; trzecią na Gądowie; czwartą w rejonie Leśnicy, Stabłowic lub Złotnik.

Zrewitalizujemy przedwojenne kąpielisko na Niskich Łąkach. Stworzymy kąpieliska: przy ul. Połbina obok stanicy fundacji „Hobbit”, w okolicach ul. Wejherowskiej, przy Stanicy na Biskupinie, przy porcie węglowym u ujścia Oławy. Utworzymy tam centrum rekreacyjne i kajakowe. Wyremontujemy istniejące baseny i pływalnie.

Utworzymy specjalny fundusz dla tych ogródków działkowych, które zdecydują się otworzyć swoje alejki dla wszystkich mieszkańców.

Proszę Państwa, gwarantuję Państwu: Wrocław nie zlikwiduje swoich terenów działkowych. Będą one w specjalny sposób chronione planami zagospodarowania przestrzennego. Poza wymienionymi wcześniej 42. terenami zielonymi, chciałbym aby uzupełniły one otwartą zieloną przestrzeń Wrocławia.

Moi drodzy, opowiedziałem Wam o naszych pomysłach na sklejenie tkanki miejskiej, teraz, chcę opowiedzieć o tym, jak w ten sposób zbudowane miasto będzie dbało o swój generalny rozwój. Jak będzie wyglądało na tle Polski i Europy. W czym szukamy swoich szans na przyszłość. Chcę powiedzieć o większych celach Wrocławia, którymi zajmiemy się po zaopiekowaniu się naszymi osiedlami. Także te większe projekty będą służyły mieszkańcom, ale zarazem połączą Wrocław z regionem i światem.

Dołożymy się do stworzenia profesjonalnej Kolei Aglomeracyjnej, która uzupełni infrastrukturę transportową Wrocławia i będzie służyła mieszkańcom ościennych gmin i całego Dolnego Śląska. We współpracy z samorządem województwa dolnośląskiego wesprzemy prace nad ukończeniem Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Wierzę, że nowe władze samorządowe naszego województwa, będą sprawniejsze w realizacji tych kluczowych dla rozwoju miasta i aglomeracji inwestycji.

Wrocław jest miastem akademickim, w którym studiuje około 120 tysięcy młodych ludzi. To przyszłość Wrocławia.

Rozwiniemy w urzędzie miejskim, podległych mu jednostkach i spółkach program praktyk dla studentów, we współpracy z wrocławskimi uczelniami. Będziemy rozwijali współpracę z uczelniami w obszarze nauk stosowanych, poprzez partnerstwo w projektach, których efekty mogą służyć naszemu miastu.

Wesprzemy starania środowiska akademickiego Wrocławia w tworzeniu uczelni badawczej, która pozwoli naszemu miastu stawać w szranki z najlepszymi uczelniami na świecie, a zarazem będzie przyciągała wybitnych naukowców. W pełni wykorzystamy podpisaną w ubiegłym tygodniu umowę partnerską z najsłynniejszym miastem akademickim świata – Oxfordem. Rozwiniemy współpracę z Uniwersytetem Coventry, który właśnie uruchomił swój oddział we Wrocławiu.

Utworzymy nowe tereny inwestycyjne dedykowane biznesowi skupiającemu się na nowych zaawansowanych technologiach. Już dzisiaj 12% wszystkich działających w Polsce startupów ulokowanych jest we Wrocławiu. Chcemy zwiększyć tę liczbę i tworzyć przestrzeń przyjazną dla innowacji. Wesprzemy zatem koła naukowe wrocławskich uczelni oraz innowacyjne projekty tam powstające, a także stworzymy miejsca dla uczelnianych startupów.

Utworzymy sieć stref przedsiębiorczości oraz inkubatorów – otwartych na każdą działalność biznesową, nie tylko innowacyjną, zwłaszcza na lokalne, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zapewnimy ulgi w podatku od nieruchomości tym parkom technologicznym i inkubatorom przedsiębiorczości, które przejdą międzynarodowe i rządowe procesy certyfikacji oraz będą przeznaczać swoje zyski na wsparcie lokalnych przedsiębiorstw.

Na potrzeby nowych stref przedsiębiorczości będziemy przeznaczali przede wszystkim nieuzbrojone tereny należące do gminy. Na potrzeby nowych inkubatorów będziemy wyszukiwali wymagające przebudowy wolne budynki należące do gminy lub Skarbu Państwa. Stworzymy przynajmniej trzy takie nowe tereny pod inwestycje i działalność gospodarczą, adresowane głównie do lokalnych przedsiębiorców.

Specjalnym nadzorem obejmiemy takie obszary jak tereny dawnego Pafawagu – a więc miejsca, gdzie mamy szczególnie dużo małych i średnich przedsiębiorstw. W porozumieniu z nimi będziemy wzmacniali te tereny infrastrukturalnie.

Będziemy wspierali eksport wrocławskich produktów i usług oraz zagraniczne misje gospodarcze wrocławskich firm.

Wraz z zainteresowanymi firmami wprowadzimy system zachęt, by ich pracownicy jeździli częściej komunikacją miejską niż samochodami. Oferta ta będzie w pierwszej kolejności przeznaczona dla firm ulokowanych w parkach technologicznych i centrach biznesowych.

Będę wspierał prace nad tworzeniem i wprowadzaniem na rynek produktów i usług, które będą przyczyniały się do poprawy jakości naszego życia (np. w zakresie ograniczania smogu czy wspomagania osób starszych), a przy tym będą miały potencjał komercyjny.

Chcemy podtrzymać i rozwinąć markę Wrocławia jako stolicy kultury.

Po zakończeniu ESK we Wrocławiu poszerzyła się przestrzeń twórcza dla artystów i menedżerów kultury. Twórcy oraz pracownicy instytucji kultury potrzebują stałego wsparcia, żeby tę przestrzeń w pełni i jak najlepiej zagospodarować, tworząc unikalne dla naszego miasta dzieła i wartości.

Będziemy wspierać wszelkie działania na rzecz wzmacniania relacji pomiędzy władzami samorządowymi a środowiskiem kulturalnym miasta. Miasto nada ulgi lokalom, które będą organizować występy wrocławskich artystów.

Wrocław będzie także zabiegał o wzmocnienie pozycji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz o jego rozbudowę o Muzeum Książąt Lubomirskich, w którym będzie można w pełni udostępnić nasze lwowskie dziedzictwo. Będziemy wspierali rozwój czytelnictwa w mieście.

Proszę Państwa, Wrocław jest miastem bezpiecznym, nowoczesnym, bogatym. Jesteśmy gotowi zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami kolejnych dekad. Odważnie wyjdziemy im na przeciw.

Moi drodzy, opowiedziałem o usługach społecznych podzielonych na cztery ważne filary, o klejeniu tkanki miejskiej Wrocławia i wreszcie o naszych celach długofalowych. Raz jeszcze, celach ważnych, prowadzonych w ramach zrównoważonej miejskiej polityki, ale opartych o nasze osiedla.

Chcę, aby najważniejszym narzędziem prowadzenia projektu Wrocław, była przywoływana już dzisiaj wielokrotnie komunikacja. W tym przypadku, jednak, rozumiem ją jako dialogiczny sposób zarządzania miastem.

W tym celu dokonam niezbędnej reformy sposobu funkcjonowania urzędu dostosowując go do nowych zadań polityk miejskich. Moim celem jest wyeliminowanie kolejek do okienek tam, gdzie mogą one jeszcze występować. Otworzę nowe punkty obsługi mieszkańców, zreorganizuję godziny ich pracy. Ale zainwestuję także w urzędników, w podnoszenie ich kwalifikacji, szkolenia i rozwój. Chcę, aby praca w urzędzie oznaczała prestiż, ale prestiż zbudowany na kompetencji i profesjonalizmie. Taki urząd lepiej będzie służył wrocławiankom i wrocławianom.

Deklaruję, że z takim urzędem, będę gotów do stałego rozwijania i aktualizowania programu, w oparciu o dialog z mieszkańcami. Ten osobisty, z którego nigdy nie zrezygnuję, ale też ten oparty o instytucje i jednostki pomocnicze gminy – Rady Osiedli. Podkreślę coś niesamowicie ważnego dla mnie, o czym mówiłem w jednym z wywiadów. Będę traktował moją pracę w Ratuszu jako służbę. I albo moi współpracownicy będą to rozumieć i zrobią tak samo, albo… nie będą moimi współpracownikami. W tym moim długim wystąpieniu nie opowiedziałem o wszystkich detalach, którymi chcę zająć się w mojej pracy w ciągu najbliższej dekady, chciałem jednak wskazać jej najważniejsze kierunki.

Nie dziwcie się też Państwo, jeśli fragmenty mojego programu znajdziecie w materiałach innych komitetów – jestem dla wielu środowisk wspólnym kandydatem i mój program był też z nimi dyskutowany.

Chciałbym w tym miejscu podziękować jego najważniejszym twórcom: wrocławiankom i wrocławianom, którzy rozmawiali ze mną przez długie godziny, nie tylko w ciągu ostatnich tygodni. To rozmowy z Wami pozwalały mi identyfikować nowe wyzwania stojące przed Wrocławiem. Chcę podziękować moim współpracownikom, naukowcom, ekspertom w swoich dziedzinach, społecznikom, praktykom od spraw codziennych – wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na stawiane przed nami problemy.

Dziękuję wszystkim Państwu za już, a zarazem proszę o dalszą pracę. Bo nasze spotkanie moi Drodzy, to nie koniec prac programowych. To początek. To przygotowywanie się do nowych wyzwań. Żadne miasto nie jest projektem skończonym. Już dziś musimy wsłuchiwać się w nowe potrzeby i dostrzegać nowe wyzwania stojące przed Wrocławiem.

Tego programu nie zrealizuję sam. Nie mam nawet takich aspiracji. Nasze miasto musimy budować wspólnie, bo Wrocław moi kochani, to nasza wspólna sprawa.

Dziękuję bardzo!

Pobierz program

Prezentacja Programowa

Relacja

Opublikowany przez Jacek Sutryk Sobota, 6 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Projekty społeczne i ich wpływ na rozwój Dolnego Śląska

Wrocław, 05.10.2018 17:18
Wrocław 05.10.2018 17:18

O rozwoju innowacyjności dzięki wsparciu unijnemu dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami uczestnicy konferencji „Proinnowacyjne otoczenie biznesu na Dolnym Śląsku. Jak odnieść strategiczny sukces?” zorganizowanej przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą.

Jesteśmy coraz bardziej zamożnym miastem i regionem. Ta dynamika rozwoju jest możliwa miedzy innymi dzięki funduszom europejskim. Samorządy są ich beneficjentem także w realizacji projektów społecznych, we Wrocławiu realizujemy 29 takich projektów za ponad 100 mln zł. Wierzę, że kolejne przed nami – mówił podczas dyskusji panelowej o projektach społecznych Jacek Sutryk kandydat na prezydenta Wrocławia.

 

Wydarzenie o charakterze regionalnym zgromadziło przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji publicznych oraz specjalistów w dziedzinie innowacyjności i było pierwszym tego typu spotkaniem na Dolnym Śląsku organizowanym przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą. Konferencja była także okazją również wymiany doświadczeń z realizacji projektów finansowanych z programów RPO Dolny Śląsk.

Zwiń wątek
aktualności

Biskupin i Bartoszowice - następne poranne spotkania na osiedlach

Wrocław, 05.10.2018 09:30
Wrocław 05.10.2018 09:30

Piąty dzień porannych rozmów na wrocławskich osiedlach.

Jacek Sutryk kandydat na prezydenta Wrocławia, a także Magdalena Piasecka kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku oraz Marek Zalewski i Henryk Koczan kandydaci do Rady Miasta rozmawiali dziś o potrzebach mieszkańców Biskupina i Bartoszowic.

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Ryneczek Psiego Pola - kolejne poranne spotkania z wrocławianami

Wrocław, 04.10.2018 09:19
Wrocław 04.10.2018 09:19

Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk razem z Magdaleną Razik-Trziszką, Ewą Wolak, kandydatkami Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej i Markiem Łapińskim, kandydatem do Sejmiku spotykali się dziś rano z mieszkańcami na Psim Polu.

 

 

 

Zwiń wątek
aktualności

U seniorów na Jagodnie

Wrocław, 03.10.2018 22:17
Wrocław 03.10.2018 22:17

Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk korzystając z zaproszenia seniorów i radnych wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Jagodna.

Kochani, dziękuję Wam za niezwykle mądrą rozmowę o naszym Wrocławiu! Wspólnie z naszymi kochanymi seniorami spotykamy się dzisiaj w wyremontowanej już siedzibie Rady Osiedla, która służy całej lokalnej społeczności – mówił na spotkaniu Jacek Sutryk.

W sierpniu przedstawiciele różnych środowisk wrocławskich seniorów udzielili swojego poparcia Jackowi Sutrykowi jako kandydatowi na prezydenta Wrocławia.

Sutryk z poparciem wrocławskich seniorów

 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Młodzi głosujcie!

Wrocław, 03.10.2018 17:17
Wrocław 03.10.2018 17:17

– Jeśli koncentrujemy swoje życie uczelniane, towarzyskie, zawodowe własnie we Wrocławiu, nawet jeżeli jesteśmy spoza naszego miasta, możemy tutaj na miejscu zdecydować o jego przyszłości i wcale nie wiąże się to z koniecznością przemeldowania – tak apelował do młodych wrocławianek i wrocławian Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia.

Do tego apelu przyłączyły się młode osoby, które postanowiły związać swoją przyszłość z Wrocławiem, debiutujące w wyborach  kandydatki Koalicji Obywatelskiej do rady miejskiej i studenci głosujący po raz pierwszy.

 

– Chcemy dziś ponownie podkreślić, że możemy samostanowić o naszym mieście. Namawiamy tych, którzy wiążą swoją przyszłość z naszym miastem, którzy chcą zmieniać Wrocław na lepsze, poprawiać to, co wymaga poprawy, do wzięcia spraw w swoje ręce – mówił Bartłomiej Skrzyński rozpoczynając spotkanie.

Na obecności osób młodych zależy nam szczególnie. Zachęcamy i przypominamy wszystkim, że powinno być naszą wspólną odpowiedzialnością pójście do wyborów samorządowych i wspólne zdecydowanie o tym, jak ma wyglądać rozwój naszego miasta w przyszłości. Wszyscy powinni się czuć w równym stopniu za to odpowiedzialni – mówił Jacek Sutryk

– W naszym dzisiejszym gronie dominują panie. We Wrocławiu chcemy w sposób szczególny odnotować i wspomnieć w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości, także 100 – lecie nadania praw wyborczych kobietom. Dziś rzecz absolutnie oczywista, jeszcze sto lat temu taką nie była. Cieszę się, że są z nami tutaj koleżanki, które startują z listy Koalicji Obywatelskiej do rady miejskiej. Życzę powodzenia – mówił kandydat na prezydenta.

Jolanta Niezgodzka, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do rady miasta: – Tegoroczne wybory samorządowe są szczególnie ważne dla nas kobiet, ze względu na to, że obchodzimy rocznicę uzyskania praw wyborczych. Kobiety, dziewczyny, mobilizujemy się, idziemy do wyborów! Każdy głos ma znaczenie, szczególnie w wyborach samorządowych, gdzie decydujemy o tym, gdzie będą powstawały nowe żłobki, przedszkola, jak będzie wyglądała nasza okolica. Chcę, żeby Wrocław w przyszłości był miastem przyjaznym, dlatego kandyduję i zachęcam wszystkich, żebyśmy się 21 października spotkali przy urnach.

Natalia Kucharska, studentka prawa, również zachęcała do pójścia na wybory: – My, młodzi ludzie również chcemy lepszych rozwiązań m.in. więcej zieleni. Idąc na wybory decydujemy, kto wg nas jest najlepszą osobą pod względem przekonań  i oczekiwań.

Po raz pierwszy w wyborach będzie głosować Natalia Brymerska: – Wierzę, że my, młodzi ludzie, możemy podejmować kluczowe decyzje dla rozwoju naszego miasta, więc musimy zadbać o to, by wybrać odpowiednich przedstawicieli, którzy będą decydować i dbać o ten rozwój w sposób odpowiedzialny i profesjonalny. Chciałaym zachęcić przede wszystkich moich rówieśników, żebyśmy wzięli udział w wyborach i stali się częścią Wrocławia.

O tym jak glosować, kiedy się nie jest z Wrocławia i jak dopełnić formalności opowiedziała studentka Monika Witkowska: – Sama jestem wrocławianką, ale mam bardzo wielu znajomych spoza Wrocławia, dlatego też spotykam się ze stwierdzeniem, że nie głosuję tu, bo nie jestem zameldowana czy zameldowany. Warto więc wszystkich przekonać, że to nie jest przeszkodą. Wystarczy dopisać się do rejestru wyborców właśnie we Wrocławiu.

Bartłomiej Skrzyński przypomniał o możliwości głosowania korespondencyjnego  dla osób z niepełnosprawnością: – Wiem, że warto to robić, możemy głosować, takie podanie należy złożyć do 8 października.

Jacek Sutryk podsumowując powiedział: – Gorąco zachęcamy, by pójść na wybory i zdecydować. Jest niepowtarzalna okazja, by właśnie zdecydować o tym, jak to miasto będzie wyglądało za 5, 10 lat. Szczególnie apeluję do młodych, to Wy sobie powinniście to miasto urządzić. Zapraszamy 21 października na wybory samorządowe!

 

 

Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Jeżeli chcesz głosować w mieście, w którym mieszkasz, ale do tej pory nie zmieniłeś meldunku, nic nie szkodzi. Wystarczy, że dopełnisz wcześniej kilku formalności i trafisz do rejestru wyborców. Wtedy będziesz mógł oddać głos na swojego kandydata w miejscu, w którym żyjesz na co dzień.

Nie zwlekaj, bo urząd musi mieć czas na to, by zatwierdzić to formalną decyzją.

Dowiedz się więcej

Briefing zachęcający młodych mieszkańców Wrocławia do wzięcia udziału w wyborach samorządowych 21 października ?

Opublikowany przez Jacek Sutryk Środa, 3 października 2018

Zwiń wątek
aktualności

Innowacyjni studenci na Students’ Science Expo we Wrocławiu

Wrocław, 03.10.2018 11:20
Wrocław 03.10.2018 11:20

 

– Chcemy Wrocławia otwartego i Wrocławia dla ludzi młodych. Wrocławia akademickiego i jego gospodarki opartej na wiedzy. Wrocławia innowacyjnego. Warunkiem takiego Wrocławia jest silna współpraca miasta z uczelniami wyższymi i dlatego cieszę się, że przy udziale miasta samorząd studentów Politechniki Wrocławskiej zorganizował pierwsze Students’ Science Expo – Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia był gościem dzisiejszego wydarzenia w Hali Stulecia.

– To wyjątkowe targi, pierwsze tego typu w kraju, podczas których nawiązywane są relacje, podejmowane inicjatywy, prezentowane są osiągnięcia i talenty, to niezwykły potencjał, aby w przyszłości tworzyć kreatywny Wrocław. Dziękuję prorektorowi ds. studenckich dr. inż. Jackowi Lamperskiemu za zaproszenie, podziwiam zapał i niesamowitą energię obecnych tutaj studentów – mówił kandydat na prezydenta.

Students’ Science Expo to wydarzenie, które połączyło wiele różnych środowisk społecznych: studentów, pracowników naukowych, przedsiębiorców. Ideą było pokazanie potencjału naukowego polskich studentów i zaprezentowanie wpływu inwestycji w szkolnictwo wyższe na rzeczywiste rezultaty rozwoju młodych ludzi.

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Kolejne poranne spotkania z wrocławianami - Kozanów

Wrocław, 03.10.2018 10:10
Wrocław 03.10.2018 10:10

Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk wraz z kandydatami Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej i Sejmiku spotykali się dziś wcześnie rano z mieszkańcami na Kozanowie. A już jutro kolejne rozmowy na Psim Polu.

 

 

 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Poranki na wrocławskich osiedlach - Leśnica

Wrocław, 02.10.2018 13:08
Wrocław 02.10.2018 13:08

Dzisiejszy dzień Jacek Sutryk kandydat na prezydenta Wrocławia wspólnie z kandydatami Koalicji Obywatelskiej do rady miejskiej rozpoczęli od spotkania w Leśnicy.  Mieszkańcy osiedla chętnie opowiadali o najbliższych ich sprawach.

 

Tematem, który najczęściej pojawiał się w rozmowach z wrocławianami była kwestia Obwodnicy Leśnicy, niezwykle istotnej dla tej części miasta jak i podwrocławskich miejscowości. Otwarcie ostatniego odcinka już w październiku. Jutrzejszy poranne spotkania osiedlowe zaplanowano na Kozanowie.

 

Zwiń wątek
aktualności

Jubileusz legendy polskiej muzyki

Wrocław, 01.10.2018 09:00
Wrocław 01.10.2018 09:00

Tercet Egzotyczny jest legendą polskiej muzyki rozrywkowej, zespół obchodzi jubileusz 55 – lecia. Izabella Skrybant-Dziewiątkowska i jej goście w niedzielny wieczór dali wspaniały koncert przed czterotysięczną publicznością w Hali Stulecia.

Tercet Egzotyczny od 55 lat buduje polską i wrocławską estradę muzyczną. Jesteśmy z Was dumni, a ja się cieszę, że przy melodii „Pamelo Żegnaj” i „Noc w Ekwadorze” wrocławianki i wrocławianie wciąż się świetnie bawią – dzielił się wrażeniami Jacek Sutryk.

 

 

 

Zwiń wątek
aktualności

Kuźnickie dożynki i jubileusz osiedla

Wrocław, 29.09.2018 19:47
Wrocław 29.09.2018 19:47

Wrocławskie osiedle Kuźniki obchodziło w weekend jubileusz 730 – lecia. Obchody rocznicy połączono z osiedlowymi dożynkami – Dniem Chleba, piknikiem dla mieszkańców. Wydarzeniu towarzyszyły także akcenty związane z rocznicą 100 – lecia odzyskania niepodległości – odsłonięta została pamiątkowa tablica.

 

Cieszę się, że we wspaniale zorganizowanym wydarzeniu wzięło udział wielu wrocławian, którzy całymi rodzinami spędzili miło czas. Na takich lokalnych aktywnościach szczególnie nam zależy. – mówił Jacek Sutryk dziękując gospodarzom za zaproszenie.

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk gościem Stowarzyszenia Pokolenia

Wrocław, 29.09.2018 09:52
Wrocław 29.09.2018 09:52

W piątkowym spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pokolenia uczestniczyło ponad 50 osób, także przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód oraz Związku Weteranów i Rezerwistów WP.  Z członkami Pokoleń w siedzibie stowarzyszenia oprócz kandydata na prezydenta, spotkali się także kandydaci do Rady Miejskiej i Sejmiku Dolnośląskiego.

Tydzień kończymy długimi, dobrymi rozmowami, dyskutowaliśmy dziś o programie, o wyzwaniach dla naszego miasta, wymieniając się cennymi spostrzeżeniami i pomysłami. Dziękuję za owocną dyskusję i wiele ciekawych pytań – Jacek Sutryk. 

Zwiń wątek
aktualności

Złota odznaka honorowa Polskiego Związku Emerytów, inwalidów i rencistów dla Jacka Sutryka

Wrocław, 26.09.2018 20:49
Wrocław 26.09.2018 20:49

Jacek Sutryk otrzymał wyjątkowe wyróżnienie – złotą odznakę honorową Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Doceniono w ten symboliczny sposób wieloletnią pracę Sutryka na rzecz seniorów oraz szczególne zasługi dla stowarzyszenia.

Podczas dzisiejszej uroczystości Pani Michalina Witczak, przewodnicząca zarządu okręgowego Stowarzyszenia, które zrzesza ponad 4 tysiące osób, mówiła o współpracy z Jackiem Sutrykiem sięgającej 2013 roku i wielu zrealizowanych wspólnie od tego czasu projektach. Wydarzeniu we Wrocławskim Centrum Tańca, towarzyszyła cześć artystyczna – występ chóru Mimoza oraz Krzykasiek.

 

Jestem niezwykle dumny z tego wyróżnienia. Niech żyją nasi kochani seniorzy – dziękował Jacek Sutryk.

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

PKW rozlosowała numery list komitetów wyborczych w wyborach samorządowych

Wrocław, 26.09.2018 17:01
Wrocław 26.09.2018 17:01
Wylosowano numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim.

 

4 – to numer, który przypadł komitetowi KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Ten sam numer przyjmą listy danego komitetu nie tylko w wyborach do sejmików, ale również w wyborach do rad gmin i powiatów.

Numery list wszystkich komitetów:

Lista nr 1 – KW Bezpartyjni Samorządowcy

Lista nr 2 – KW PSL

Lista nr 3 – KW Partia Zielonych

Lista nr 4 – Koalicyjny KW Platforma i Nowoczesna

Lista nr 5 – KW SLD Lewica Razem

Lista nr 6 – Partia Razem

Lista nr 7 – KW Ruch Narodowy RP

Lista nr 8 – KW Wyborców Kukiz’15

Lista nr 9 – KW Wyborców Wolność w Samorządzie

Lista nr 10 – KW PiS

Wybory samorządowe odbędą się 21 października.

Zwiń wątek
aktualności

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Wrocławia udzielili poparcia Jackowi Sutrykowi

Wrocław, 23.09.2018 20:23
Wrocław 23.09.2018 20:23

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Wrocławia udzielili poparcia Jackowi Sutrykowi, kandydatowi Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia.

Reprezentanci środowiska wrocławskich NGO-sów spotkali się z Jackiem Sutrykiem w „Czasoprzestrzeni”, miejscu prowadzonym przez stowarzyszenie „Tratwa” – jedną z najstarszych organizacji pozarządowych. Prowadzona przez Roberta Drogosia „Tratwa” zagospodarowała teren byłej zajezdni tramwajowej i utworzyła w tym miejscu prężnie działające centrum aktywności lokalnej. Tutaj organizowane są koncerty, spotkania, imprez, warsztaty zajęcia, z których korzystają czy w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy Dąbia i Biskupina.

– Podczas wczorajszej konwencji Koalicji Obywatelskiej wiele mówiłem o polityce społecznej  i o tym, jak ważna jest ona dla rozwoju naszych miast i kraju. We Wrocławiu kwestie społeczne były ważne od zawsze i wiele zadań z tego obszaru realizowaliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi lub wręcz im je powierzaliśmy. Chcemy Wrocławia obywatelskiego i to właśnie NGO-som zawdzięczamy jego budowanie – mówił Jacek Sutryk, rozpoczynając spotkanie z przedstawicielami trzeciego sektora.

– Współpraca międzysektorowa we Wrocławiu układa się dobrze i chciałbym, żeby nadal tak było. W najbliższych 3 latach miasto przeznaczy pół miliarda na realizowane przez NGO-sy działania. Cieszę się ze jesteście tutaj ze mną, że już wiele przedsięwzięć realizujemy z powodzeniem dla mieszkańców wspólnie – mówił Jacek Sutryk.

Przedstawiciele trzeciego sektora we Wrocławiu zadeklarowali dziś swoje poparcie dla kandydatury Jacka Sutryka na prezydenta Wrocławia.

Agata Bulicz z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych: – Dla mnie NGO-sy są kwintesencją samorządności. Dzięki Jackowi Sutrykowi głos trzeciego sektora brzmi głośniej. Dzięki niemu budujemy szerokie porozumienie, w którym jest miejsce dla każdego.

O kandydacie i długoletniej współpracy z nim mówił też Robert Drogoś, szef „Tratwy”: – Wczoraj obchodziliśmy jubileusz naszego stowarzyszenia. Jego dwudziestolecie ma też twarz Jacka Sutryka. Nie wszyscy wiedzą, że swoją pracę zawodową rozpoczął w organizacji pozarządowej, którą stworzyłem. Mamy pewną wspólną wrażliwość na problemy, z którymi spotykamy się Wrocławiu, a dzięki Jackowi ze strony miasta mamy poczucie bezpieczeństwa.

Maria Zawartko z Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego chwaliła Jacka Sutryka za to, że nigdy nie złamał danego słowa.

– To kandydat, który prezentuje cierpliwość, wyrozumiałość, życzliwość w swoim działaniu i we wsłuchiwaniu się w sprawy społeczne oraz, co ważne, łączy ludzi – mówił Bogdan Michalewski, artysta, związany od lat z Teatrem na Bruku.

Jako kolejny zabrał głos Leszek Kopeć, dziennikarz, prezes Stowarzyszenia Widnokrąg: – Jacek Sutryk to człowiek, który patrzy sercem – powiedział.

Ewa i Erazm Humienni ze Stowarzyszenia „Ludzie Ludziom” opowiadali o tym, że Jacek Sutryk był dla nich ogromnym wsparciem, gdy lokalna społeczność protestowała przeciwko zlokalizowaniu w ich okolicy domu dla byłych więźniów. Przypomnieli również trudny i wielostopniowy projekt likwidacji romskiego koczowiska i społecznej integracji tych osób.

– Mamy pewność, że Jacek to człowiek na dobre i złe czasy, człowiek który nie zostawi nigdy drugiego w potrzebie – mówiła Ewa Humienna.

Głos zabrali także członkowie stowarzyszenia Instytutu Studiów Miejskich, którzy szczególnie podkreślali nie tylko wszechstronną pomoc w swojej działalności na rzecz aktywizacji młodych ludzi, ale mówili o tym, że dla nich właśnie ta kandydatura jest gwarancją otwartego Wrocławia jaki znają i kochają.

– Czuję się tym spotkaniem szczególnie wzruszony – mówił Jacek Sutryk. – Powiedziałem kiedyś o sobie, że jestem najbardziej pozarządowym samorządowcem i podpisuję się pod tym dzisiaj obiema rękami. NGO-sy mam po prostu w sercu, bo to właśnie od organizacji pozarządowych zaczynałem swoją pracę.

Pomimo tego, co próbują nam wmawiać moi kontrkandydaci, nasze miasto pięknieje, a my jako mieszkańcy mamy wiele powodów do dumy. Ale gdyby nie takie miejsca jak to i nie tacy ludzie, jak Ci, którzy stoją tutaj dzisiaj koło mnie, Wrocław nie byłby miastem, jakie kochamy. I za to Wam bardzo serdecznie dziękuję.

 

Briefing NGO

Blisko 17 lat temu, po studiach swoją pracę zawodową rozpocząłem w 3 sektorze, w organizacji pozarządowej. To tamten czas mnie ukształtował i do dziś w dużym stopniu wpływa na mój sposób myślenia i działania. Cieszę się, że przez ostatnie kilka lat mogę już w roli samorządowca wspierać działania wrocławskich organizacji pozarządowych. To one budują w dużej mierze wrocławską politykę społeczną. To właśnie aktywne organizacje pozarządowe działające we Wrocławiu, we wszystkich obszarach pożytu publicznego, nie tylko podnoszą jakość życia mieszkańców i stwarzają dla nich warunki, ale budują społeczeństwo obywatelskie. Dalej będziemy we Wrocławiu wzmaniać 3 sektor, dalej będziemy go stablizować i dalej działać zgodnie z zasadą subsydiarności, zlecając jak najwięcej zadań do realizacji organizacjom pozarządowym. Dzisiaj jestem szcześliwy i prawdziwie dumny z udzielonego mi poparcia. Jest ono dla mnie wyjątkowo ważne. Dziękuję.

Opublikowany przez Jacek Sutryk Niedziela, 23 września 2018

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Polityka społeczna najważniejsza na konwencji Koalicji Obywatelskiej

Wrocław, 22.09.2018 17:15
Wrocław 22.09.2018 17:15

 

– To Wrocław, jako jedno z pierwszych dużych miast w Polsce, wprowadził darmowy bilet komunikacyjny dla uczniów. Również jako pierwsi rozpoczęliśmy realizację kompleksowego programu senioralnego. I także jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy program Dwa plus Trzy i jeszcze więcej… dla rodzin wielodzietnych – wyliczał w trakcie przemówienia Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia podczas sobotniej konwencji wyborczej.

Zdaniem Jacka Sutryka polityka społeczna staje się elementem tych wielkich polityk, składających się na to, co państwa nazywają swoją „racją stanu”. Tego samego zdania są liderzy Koalicji Obywatelskiej – Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej i Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej oraz liderka Inicjatywy Polska – Barbara Nowacka.

Ich przemówienia, poprzedzające wystąpienie kandydata na prezydenta Wrocławia podczas sobotniej konwencji, koncentrowały się właśnie wokół spraw społecznych i roli samorządu w ich realizacji. Jacka Sutryka wskazywali jako osobę, która taką modelową politykę społeczną we Wrocławiu już realizuje. Jednocześnie podczas konwencji padła ostra krytyka pod adresem obecnej władzy.

– Dla PiS liczą się głosy, a nie ludzie. Dlatego pieniądze są kierowane tam, gdzie to się obecnej władzy opłaca, a nie tam, gdzie faktycznie są potrzebne – mówił Grzegorz Schetyna. – Nie pozwólmy wpuścić ich z tą swoją wojną polsko-polską do samorządów. One muszą być wolne od Misiewiczów i zachcianek prezesa Kaczyńskiego. Trzeba obronić samorząd przed szkodnikami, którzy chcą zniszczyć nasze lokalne społeczności.

Grzegorz Schetyna zadeklarował wsparcie dla protestujących w Warszawie nauczycieli i innych pracowników „budżetówki”, których pensje nie rosną: pielęgniarek, strażaków i wojskowych. Zapewnił, że po dojściu do władzy Platforma nie zrezygnuje z programu 500 Plus, ale wręcz go poszerzy o matki samotnie wychowujące dzieci, które PiS zostawił na marginesie.
Katarzyna Lubnauer przekonywała z kolei, że państwo nowoczesne to takie, które tworzy szanse i potrafi nagradzać za kreatywność i samodzielność.

– Reprezentujemy Polskę liberalną i mamy odwagę przeciwstawić ją Polsce PiS, narzekającej, zniechęcającej do pracy, wkładającej łapę do naszej kieszeni, by finansować swoje zasiłki. Polacy nie chcą żyć z zasiłków. Chcą pracować i się bogacić. Uczyć się i podróżować po różnych zakątkach Europy – mówiła w sobotę we Wrocławiu.

Barbara Nowacka podkreśliła w swoim przemówieniu, że to samorząd jest najbliżej człowieka, a program Koalicji Obywatelskiej nie powstał w gabinecie na Nowogrodzkiej. Program ten ma na celu wsparcie wszystkich obywateli, od zaspokojenia potrzeb tych najmłodszych, czyli dostępne żłobki i przedszkola, mądre szkoły, gdzie dzieci zjedzą ciepły posiłek, po dostępną opiekę medyczną bez klauzuli sumienia, czy troskę o seniorów.

– Tyle mówi się o wykluczonych, najsłabszych, pozostawionych gdzieś poza systemem. Ale jak patrzymy na Polskę, to widzimy, że polska bieda ma twarz starszej kobiety, której PiS funduje to, że będzie skazana na coraz większe wykluczenie, biedę i samotność – mówiła Nowacka. – W samorządach będziemy temu przeciwdziałać.

Gwarancją realizowania takiej właśnie polityki we wrocławskim samorządzie jest Jacek Sutryk, obecnie dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim i były szef Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jego wystąpienie koncentrowało się na tym, czym jest dzisiaj mądra polityka społeczna.

„Pozwólcie, że wystąpienie streszczę w trzech punktach, które powinny być mapą drogową każdej sensownie projektowanej polityki: widzieć, ocenić i działać.

Widzenie problemów, wymaga sprawnych narzędzi analizy. Dlatego wspólnie z pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego, w 2010 roku, gdy jeszcze kierowałem Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, opracowaliśmy pierwszą, bardzo obszerną, Wrocławską Diagnozę problemów społecznych. Wyniki tych bardzo ważnych badań, pozwoliły nam spojrzeć szerzej na kwestie problemów społecznych we Wrocławiu i dostrzec zjawiska, które umykały nam w codziennej pracy, w której skupialiśmy się raczej na poszczególnych problemach. To patrzenie “dalej”, pozwoliło nam z wyprzedzeniem radzić sobie z nadchodzącymi zmianami społecznymi. Określiliśmy też cele i założenia strategii rozwiązywania problemów społecznych Wrocławia na przyszłość.

Takie widzenie problemów doprowadziło nas do ich nowego zdefiniowania. Nowymi, perspektywicznymi wyzwaniami stały się dla Wrocławia:

 • nie tylko wykluczenie społeczne o charakterze ekonomicznym, ale integracja społeczno-kulturowa osób z problemami, w tym migrantów
 •  nie sam rynek pracy i bezrobocie, ale podnoszenie kwalifikacji pracowników, zapewnienie im lepszych zarobków i tworzenie nowych zawodów
 • nie samo wsparcie finansowe rodzin, ale program rozwoju usług miejskich w polityce kompleksowego wzmacniania rodziny
 • nie problem mniejszej liczby dzieci, ale wielka zmiana demograficzna połączona także ze, szczęśliwym przecież, zjawiskiem wydłużania się ludzkiego życia
 • nie problemy mieszkaniowe rodzin wielopokoleniowych, ale problemy rodzin rekonstruowanych, tak zwanych pustych gniazd i osób samotnych.

Dzisiaj polityka społeczna to narzędzie wspierania spójności i rozwoju. Chcę, żeby lepiej wpisywała się w całość polityk miejskich: edukacji, mieszkaniowej, czasu wolnego i kultury, środowiska, rodziny, przedsiębiorczości. Chcę, aby efekty tych polityk były dostępne rodzinie i ją wspierały. Aby były narzędziami integracji społecznej: seniorów, młodzieży, niepełnosprawnych, migrantów.

Polityka społeczna to budowanie silnych społeczności lokalnych – widzę potrzebę wsparcia nie tylko osoby potrzebującej i jej rodziny, ale też otaczającej jej tkanki społecznej, wyczulania wrocławian na problemy wokół nich i próbę radzenia sobie z nimi w ramach solidarności sąsiedzkiej wzmacniających międzyludzkie relacje.

Polityka społeczna to walka z negatywnymi stereotypami pomocy społecznej w jej funkcji walki z biedą. To nowoczesny wizerunek instytucji pomocy społecznej jako aktywnych podmiotów wspierających rodziny i społeczności lokalne. Posiadających także dobrze wykwalifikowaną, stale uczącą się kadrę.

Polityka społeczna to fundament sojuszu pokoleń, wyrażony między innymi przez wolontariat – młodzieży, rodzin, seniorów – to standard nowoczesnej edukacji.

Polityka społeczna to poradnictwo i wsparcie, które pozwoli osobom na to narażonym unikać trudnych sytuacji, a jeśli te już się zdarzą jak najszybciej usamodzielnić się na nowo.

Polityka społeczna to organizacja instytucji miejskich, czyniąc z nich narzędzia stymulujące aktywne i otwarte spędzanie czasu wolnego, bez zamykania się w domu. Ma skłaniać do korzystania z tego co ma do zaoferowania miasto i lokalne wspólnoty, ale też do proponowania własnych aktywności.

Polityka społeczna to kompleksowe wsparcie rodziny, to pomoc dzieciom niezależnie od prawnego statusu związku w jakim wzrastają, to udzielanie wszelkiego rodzaju wsparcia psychologicznego, pedagogicznego w szkołach i w domu. To dostęp do mieszkań, przedszkoli i żłobków. To dostęp do lekarza specjalisty: pediatry, ale i geriatry. To także walka z przemocą domową. Opieka nad jej ofiarami i resocjalizacja sprawców.

Widzę zatem nowoczesną politykę społeczną jako masterplan, który koordynuje wiele innych polityk, a nie tylko próbuje radzić sobie z ich niedociągnięciami czy reagować na zaistniałe sytuacje kryzysowe.

Mówiłem o tym wszystkim, nie po to, bynajmniej, by się przechwalać, czy tym bardziej, żeby kogokolwiek z Was tutaj pouczać. Daleki jestem od tego, będąc świadomym jak doświadczoną stanowimy drużynę. Mówiłem o tym, żeby podzielić się z Wami pomysłem na najważniejszy element mojego programu dla Wrocławia. A myślę, że także najważniejszy punkt programu naszych małych wspólnot dla Polski. Uczyńmy nim politykę społeczną w obywatelski, odpowiedzialny sposób. Patrząc na nią nie jak na zwykłe rozwiązywanie problemów, ale jak na budowanie szans. Nie jak na pomoc charytatywną, ale jak na inwestycję. I nie jak na wstydliwą konieczność, ale jak na element racji stanu. Racji stanu Wrocławia, racji stanu naszych lokalnych wspólnot i racji stanu Polski. To, moi drodzy, nasza wspólna sprawa.”

 

Konwencja #KoalicjaObywatelska we Wrocławiu. Prezentujemy propozycje społeczne Koalicji Obywatelskiej! Są z nami Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka.Oglądajcie koniecznie!

Opublikowany przez Platforma Obywatelska Sobota, 22 września 2018

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Jacek Sutryk pierwszym zarejestrowanym kandydatem na Prezydenta Wrocławia

Wrocław, 21.09.2018 22:09
Wrocław 21.09.2018 22:09

Jacek Sutryk pierwszym oficjalnie zarejestrowanym kandydatem na Prezydenta Wrocławia.

Marcin Wojtera, pełnomocnik wyborczy Koalicji Obywatelskiej, informuje także, że zostały zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miejskiej Wrocławia we wszystkich okręgach.

Zwiń wątek
aktualności

Inaugurujemy kampanię i spotkania z wrocławianami

Wrocław, 18.09.2018 11:28
Wrocław 18.09.2018 11:28

Jacek Sutryk kandydat na Prezydenta Wrocławia przedstawił dziś dziennikarzom osoby, które będą współpracowały z mediami, a także zapowiedział najbliższą aktywność.

– Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wszyscy jesteśmy na urlopach i czas przeznaczony na kampanię wyborczą jest naszym prywatnym. Przedstawiam osoby, z którymi mam przyjemność współpracować przy mojej kampanii i które będą kontaktem dla Państwa: Agnieszka Korzeniowska odpowiedzialna za działania kampanijne i Bartek Skrzyński mój rzecznik prasowy oraz osoba odpowiedzialna za kontakty z mediami –  mówił Jacek Sutryk.

 

 

Kandydat powiedział także o planach w najbliższych tygodniach – chcemy je poświęcić na spotkania z mieszkańcami, prezentacje naszych założeń programowych, ich konsultowanie i nanoszenie poprawek. Chcemy być w każdym okręgu i w miarę możliwości na każdym osiedlu. Owocem tych spotkań będzie finalna wersja programu, który zaprezentujemy na konwencji programowej 6 października. Już dzisiaj zapraszamy Państwa na to wydarzenie. Równocześnie pragnę zadeklarować gotowość do udziału w debatach i dyskusjach z innymi kandydatami. Uważam, że dobrze byłoby zagwarantować wszystkim mediom równy dostęp do uczestnictwa w takich debatach. Dlatego będziemy namawiać do wspólnego zorganizowania dwóch, trzech takich spotkań w trakcie kampanii ze wszystkimi kandydatami i dziennikarzami.

Zwiń wątek
aktualności

Opozycja podpisała deklarację demograficzną

Wrocław, 17.09.2018 22:47
Wrocław 17.09.2018 22:47

W poniedziałek 17 września w Warszawie miała miejsce konferencja połączona z debatą „Jak przełamać kryzys demograficzny?” podczas której, liderzy opozycji i Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i  Barbara Nowacka podpisali „Deklarację demograficzną”. Zobowiązali się w niej rozwijać politykę prorodzinną, utrzymać świadczenia 500 plus, ulgi podatkowe dla rodzin.  Uczestnicy poruszali aspekt polityki kontynuacji w tak ważnym obszarze jak polityka prorodzinna państwa.

Dziś, jak nigdy wcześniej ważne są dla nas wyzwania demograficzne. Ujawniają się silniej już teraz, ale musimy wiedzieć, że z każdym rokiem będą coraz bardziej odczuwalne. Aby im sprostać władza centralna i samorządy muszą prowadzić skoordynowaną i aktywną politykę prorodzinną. I właśnie o tym rozmawialiśmy dzieląc się także swoimi samorządowymi doświadczeniami i pomysłami. Cieszę się, że widzimy politykę demograficzną jako czynnik rozwojowy dla kraju i samorządów. We Wrocławiu dostrzegamy te wyzwania, bo to samorząd w dużej mierze realizuje politykę społeczną. Od państwa oczekujemy, żeby identyfikowało kluczowe problemy – mówił w trakcie debaty Jacek Sutryk.

RELACJA

Zwiń wątek
Jak głosować?

Jak i kiedy głosujemy?

Wrocław, 17.09.2018 19:03
Wrocław 17.09.2018 19:03

Kto może głosować w wyborach samorządowych?

– osoby pełnoletnie
– osoby wpisane do rejestru wyborców
– obywatele Polski
– obywatele UE mieszkający na stałe w Polsce (tylko w wyborach do rad gmin i włodarzy)

Kiedy są wybory?

21.X.2018 pierwsza tura

4.XI.2018 druga tura

W jakich godzinach?

lokale wyborcze otwarte są od 7.00. do 21.00

W jaki sposób głosujemy?

– otrzymamy 3 karty do głosowania: na prezydenta, na radnych gminy i radnych sejmiku wojewódzkiego

Jeśli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania

UWAGA ZMIANY !!

Jak mogą głosować osoby niepełnosprawne?

Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie. Osoba chcąca zagłosować zgłasza to komisarzowi wyborczemu najpóźniej 15 dni przed dniem wyborów.
Urzędnik wezwie wyborcę do uzupełnienia zgłoszenia w terminie jednego dnia od doręczenia wezwania, zadba też o doręczenie pakietu wyborczego (z kartą do głosowania, instrukcją i kopertą zwrotną).

Osoby bez orzeczenia o niepełnosprawności, mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika. Aby uzyskać akt pełnomocnictwa, należy złożyć wniosek do prezydenta miasta najpóźniej 10 dni przed wyborami.

Gdzie znaleźć Komisarza wyborczego?

Krajowe Biuro Wyborcze. Delegatura we Wrocławiu
Podwale 28, 50-040 Wrocław
tel. 343 58 62
Godziny otwarcia 7.30 – 15.30

Zwiń wątek
Jak głosować?

Jak głosować poza miejscem zameldowania

Wrocław, 17.09.2018 15:54
Wrocław 17.09.2018 15:54

 

Jeżeli chcesz głosować w mieście, w którym mieszkasz, ale do tej pory nie zmieniłeś meldunku, nic nie szkodzi. Wystarczy, że dopełnisz wcześniej kilku formalności i trafisz do rejestru wyborców. Wtedy będziesz mógł oddać głos na swojego kandydata w miejscu, w którym żyjesz na co dzień.

Nie zwlekaj, bo urząd musi mieć czas na to, by zatwierdzić to formalną decyzją.

Wnioski o dopisanie do spisu wyborców przyjmowane są w:

 • Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje: 221, 222, 223 w godzinach od 8.00 do 17.15  
 • COM Nr I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach od 8.00 do 17.15
 • COM Nr II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach od 8.00 do 17.15
 • COM Nr IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach od 8.00 do 15.00
 • tel. dla wyborców  71 777 76 65 lub 71 777 76 67

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Wyborcy stale zamieszkali we Wrocławiu bez zameldowania na pobyt stały.

Wyborcy nigdzie niezamieszkali, stale przebywający we Wrocławiu.

Wyborcy stale zamieszkali we Wrocławiu pod innym adresem niż adres zameldowania na pobyt stały we Wrocławiu.

Przepisy wprawdzie nie wskazują terminu, do którego najpóźniej wniosek o wpisanie do rejestru wyborców musi zostać złożony. Ale należy uwzględnić, że prezydent miasta ma 3 dni na rozpatrzenie wniosku. Co oznacza, że w jesiennych wyborach termin graniczny to 16 października. Nie trzeba się wypisywać z dotychczasowego rejestru, bo urząd w miejscu dotychczasowego stałego zamieszkania wykreśli nas automatycznie.

Wystarczy złożyć w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek. Powinien on zawierać:

 • nazwisko
 • imię (imiona)
 • imię ojca
 • datę urodzenia
 • numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy.

Aby prezydent mógł rozpatrzyć nasz wniosek pozytywnie trzeba przedstawić dokumenty, które potwierdzą nasze faktyczne zamieszkanie w miejscu głosowania. Tytuł prawny do lokalu – akt notarialny czy umowę najmu mieszkania, potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy. Można też dołączyć inne dokumenty potwierdzające nasz związek z lokalem, np. opłacone rachunki dotyczące lokalu wystawione na wyborcę czy potwierdzenie rozliczenia podatku. Mogą też poświadczyć to świadkowie i wtedy trzeba z nimi zgłosić się w urzędzie. Taki wniosek nic nie kosztuje.

Wpisz się online do rejestru wyborców przez internet i głosuj poza miejscem zameldowania.

By wpisać się do dowolnego rejestru wyborców w kraju wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, po czym zalogować się Profilem Zaufanym.

 

Możliwość głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 8 października.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Oprócz podania danych osobowych i adresu na który ma być wysłany pakiet wyborczy, konieczne jest przedstawienie kopii orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Ministerstwo udostępniło również nową usługę z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które w najbliższych wyborach mają prawo do głosowania korespondencyjnego. Teraz taką potrzebę mogą zgłosić przez internet z użyciem Profilu Zaufanego. Osoba niewidoma lub niedowidząca może poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Pakiet wyborczy – w zależności od potrzeb wnioskodawcy – może zostać przesłany na adres z meldunku lub dowolny inny adres zamieszkania.

Więcej informacji

Zwiń wątek
aktualności

Obcokrajowcy popierają Jacka Sutryka

Wrocław, 16.09.2018 21:45
Wrocław 16.09.2018 21:45

– Od lat budujemy Wrocław otwarty, tolerancyjny, brzydzący się ksenofobią oraz mową nienawiści. Jest to miasto wolne, miasto myślące o wszystkich obywatelach, również tych z zagranicy, którzy wybrali to miasto jako miejsce swego zamieszkania – mówił Jacek Sutryk podczas niedzielnego briefingu prasowego.

 

 

W niedzielę, 16. września grupa obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu wyraziła swoje poparcie dla kandydatury Jacka Sutryka na prezydenta Wrocławia. Miejsce spotkania z mediami – plac przy Synagodze Pod Białym Bocianem – nie było przypadkowe. Dzielnica jest symbolem Wrocławia, jego kulturowej i religijnej różnorodności.

Wrocław był i jest miastem wielokulturowym – podkreślił Sutryk. -Dzisiaj Wrocław zamieszkuje ponad 100 tysięcy cudzoziemców – głównie to przybysze ze Wschodu. To oni, razem z wrocławiankami oraz wrocławianami budują wspólnotę samorządową, ubogacają nasze miasto. My jako samorządowcy chcemy i będziemy stwarzać im ku temu warunki. Chcemy równocześnie tę wielokulturowość na każdym kroku pokazywać. We Wrocławiu nie ma i nie będzie miejsca na akty napaści, na akty wrogości. Co jest niezwykle ważne dla dalszego dialogu, to stała współpraca, wzmacnianie platform współpracy między wszystkimi środowiskami zamieszkującymi nasze miasto. Wrocław to miasto spotkań i takim miastem pozostanie.

 

 

Te wartości doceniają również obcokrajowcy.

– Mieszkam od wielu lat we Wrocławiu, uważam się za wrocławianina. Wrocław jest „skazany na wielokulturowość, na otwartość i tolerancję”. Czułbym się szczęśliwy, gdyby Jacek Sutryk wygrał wybory, czułbym się wówczas lepiej zaopiekowany – powiedział Ziad Abou Saleh z Syrii.

– We Wrocławiu jestem od 10 lat, czuję się tu dobrze. Życzę Panu powodzenia i sukcesów oraz dziękuję za to, że jest Pan tutaj dzisiaj z nami – powiedziała Vidhi Gupta z Indii.

-We Wrocławiu jestem od 13 lat, jest to wspaniałe miasto, miasto europejskie i otwarte – to słowa Robina Royale z Anglii.

– Jacek Sutryk jest gwarantem tego, iż Wrocław będzie i pozostanie miastem otwartym – stwierdził Lautynas Vaiciunas z Litwy.

– Dziękujemy Jackowi Sutrykowi za wsparcie stowarzyszenia „Porozumienie Wschód – Zachód” – dzięki temu możemy prowadzić dyskusje, zajęcia, warsztaty, możemy uczyć się kultury polskiej. Dziękujemy także za pomoc w budowie Centrum Przyjaźni Narodów – bardzo ważnej inicjatywy dla całego miasta –powiedziały Iryna Movchan oraz Tatiana Sliczanka z Białorusi.

Jacek Sutryk podkreślił, że liczba osób zameldowanych na pobyt stały we Wrocławiu w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła pięciokrotnie. 10-krotnie wzrosła liczba ofert pracy dla cudzoziemców. Na przestrzeni 5 lat na wrocławskich uczelniach podwoiła się liczba studentów obcokrajowców. Przyjęliśmy także ogromną liczbę migrantów ze wschodu. Wrocław stał się miejscem życia i pracy dla 60 tysięcy Ukraińców i ich rodzin. Obywatele Ukrainy stanowią̨ 53% ogółu zameldowanych cudzoziemców.

– Spotykamy się z Wami pracując, załatwiając codzienne sprawy, czy po prostu rozmawiając – mówił Jacek Sutryk. I bardzo mocno chciałbym podkreślić, że nas to cieszy. Dlatego w imieniu wrocławian dziękuję, że wybieracie nasze miasto, żeby tu żyć, wychowywać dzieci, kształcić się. Dziękuję za to, że także dzięki Waszej pracy Wrocław się bogaci, że wspólnie tworzymy lepszą jakość życia.

Opublikowany przez Jacek Sutryk Niedziela, 16 września 2018

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk: Cały Wrocław bliżej domu

Wrocław, 15.09.2018 19:12
Wrocław 15.09.2018 19:12

Żeby zbudować wspólnotę naszych marzeń musimy mądrze inwestować w ludzi i miejsca. Cały Wrocław musi stać się miastem bliżej: bliżej naszych osiedli, naszych domów i naszych rodzin – mówił Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia podczas sobotniej konwencji wyborczej.

 

W swoim przemówieniu podkreślił, że „cały Wrocław bliżej domu” to hasło, które jest szyldem programu dla miasta. Kandydat podkreślił, że za tym hasłem kryją się konkretne propozycje.

 

Cały Wrocław bliżej domu to proponowane przez nas konkrety – mówił. – To lokalne rynki i targowiska, które muszą zacząć na nowo tętnić życiem. To łatwo dostępne przystanki komunikacji publicznej wspierane systemem „Park and Ride”. To dostępna i szybka komunikacja publiczna. To żywe centra osiedli, otwarte miejsca spotkań z przestrzenią dla szkół i przedszkoli, dla handlu, usług i gastronomii. To miejsca pracy ulokowane także poza centrum miasta. To wsparcie dla ekologii, poprzez zwiększenie terenów zielonych czy elektromobilność – osiedlowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. To dobrze przeszkolona i widoczna Straż Miejska, zapewniająca poczucie bezpieczeństwa.

To wszystko, miasto i ludzie, zbudują wspólnotę – Wspólną sprawę Wrocław!

 

 

Podczas sobotniej konwencji wyborczej został zaprezentowany zespół, który ma pomóc przyszłemu prezydentowi w realizowaniu tej wizji programowej. To kandydatki i kandydaci do rady miejskiej i sejmiku województwa dolnośląskiego z list Koalicji Obywatelskiej.

Jarosław Duda, przewodniczący zarządu dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej przypomniał, że porozumienie koalicyjne poprzedziły trudne rozmowy. – Dziękuję naszym partnerom, obecnemu prezydentowi Wrocławia i – co najważniejsze – naszemu kandydatowi Jackowi Sutrykowi.

Tadeusz Grabarek, szef dolnośląskiej Nowoczesnej podkreślił, że to właśnie konkretny program stał się silną podbudową dla powstania Koalicji Obywatelskiej ze wspólnym kandydatem na prezydenta i kandydatami do rady miejskiej i sejmiku województwa dolnośląskiego, którzy mają determinację i pomysły na jego realizację.

Michał Jaros, były kandydat na Prezydenta Wrocławia, który zdecydował wycofać się z wyborów i wesprzeć kampanię Jacka Sutryka stwierdził, że poparł Jacka i postanowił aktywnie włączyć się w jego kampanię, bo to po prostu najlepszy kandydat na prezydenta. Podkreślił, że z Jackiem Sutrykiem stanowią prawdziwą drużynę, której nie dałoby się zbudować bez wsparcia wszystkich radnych, wolontariuszy, społeczników i osób zaangażowanych w budowanie wizji nowego Wrocławia. Wiem, że Jacek Sutryk to najlepszy kandydat na prezydenta Wrocławia i będę Go wszystkim rekomendował.

Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia i kandydatka na radną Sejmiku mówiła o roli kobiet w tej kampanii: Lokomotywą tej kampanii będą właśnie kobiety. Panie Prezydencie – zwróciła się do Jacka Sutryka. – Oddam na Pana głos i będą przekonywała innych, by również na Pana głosowali, bo razem możemy osiągnąć więcej.

 

Pełna treść przemówienia Jacka Sutryka:

Witam Was moi Drodzy bardzo serdecznie!

Dzisiaj ważny dzień. Dzisiaj, już jako jedna drużyna chcemy przedstawić się wrocławiankom i wrocławianom, opowiedzieć o Programie, który wraz z nimi tworzyliśmy i z tym Programem raz jeszcze wyjść do nich, zapytać o uwagi i korekty, bo programu nie da się zamknąć tak, jak pracy dla miasta nie da się skończyć.

Miasto rozwija się ciągle. Nasz Wrocław, to miasto prezydentów, którzy o nie dbali: Bogdana Zdrojewskiego, Staszka Huskowskiego, Rafała Dutkiewicza. Wiem, że wspierają nas dobrymi myślami. Chcę im wszystkim w naszym imieniu powiedzieć: “Dziękujemy za Wrocław”, miasto, z którego jesteśmy dumni!

Ta sama duma z Wrocławia nie daje nam spocząć na laurach. Uważam, że to nasza wielka odpowiedzialność, pozostawić po sobie Wrocław, z którego będą dumne kolejne pokolenia. Żyjemy w czasie zmian, widzimy je każdego dnia. Wchodzimy w czasy, w których wrocławianie chcą mieć większy wpływ na decyzje podejmowane w mieście. Temu dobremu pragnieniu musimy wyjść na przeciw.

Na naszych oczach dokonuje się także zmiana pokoleniowa. Odpowiedzialność za sprawy publiczne, ale też za inne sfery życia, przejmują ludzie, którzy wprawdzie urodzili się w czasach Solidarności, ale większą część swojego życia spędzili w wolnej (czegokolwiek Prawo i Sprawiedliwość nie próbowałoby nam wmówić) Polsce. Kandydując na Prezydenta Wrocławia sam jestem jedną z takich osób. Gwarantuję Państwu zarazem, że o wielkim dziedzictwie Solidarności nie zapomnę.

Żyjemy w Unii Europejskiej, w Europie otwartych granic, i nie chcemy odwrócić się do niej plecami, jak można wnosić z nieodpowiedzialnych wypowiedzi niektórych polityków. Wielu Wrocławian wyjechało za granicę, wielu nowych mieszkańców przybyło do naszego miasta. Nasze zadanie, to budowanie wspólnoty, budowanie porozumienia pomiędzy młodymi i starszymi, wspieranie wszelkich działań jednoczących i integrujących mieszkańców Wrocławia.

Żeby zbudować wspólnotę naszych marzeń musimy mądrze inwestować w ludzi i miejsca. Cały Wrocław musi stać się miastem bliżej: bliżej naszych osiedli, naszych domów i naszych rodzin.

Cały Wrocław bliżej domu to wyzwanie do tworzenia:

Miasta zdrowia, solidarności i pomocy wzajemnej.
Republiki Wrocław, jako twierdzy samorządności.
Miasta modelowej przestrzeni.
Miasta wiedzy i przedsiębiorczości.

Cały Wrocław bliżej domu to proponowane przez nas konkrety:

To lokalne rynki i targowiska, które musza zacząć na nowo tętnić życiem.
To łatwo dostępne przystanki komunikacji publicznej wspierane systemem „Park and Ride”.
To dostępna i szybka komunikacja publiczna.
To żywe centra osiedli, otwarte miejsca spotkań z przestrzenią: dla szkół i przedszkoli, dla handlu, usług i gastronomii.
To miejsca pracy ulokowane także poza centrum miasta.
To wsparcie dla ekologii, poprzez zwiększenie terenów zielonych czy elektromobilność – osiedlowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
To dobrze przeszkolona i widoczna Straż Miejska zapewniająca poczucie bezpieczeństwa.

To wszystko, miasto i ludzie, zbudują wspólnotę – Wspólną sprawę Wrocław!

Wiem, że w wielu tych sferach będziemy zastępowali władzę centralną. Musimy to zrobić, PiS wielokrotnie pokazał, że nie rozumie potrzeb obywateli. Partia rządząca nie widzi też, że ludzkich problemów nie da się rozwiązać prostym rozdawnictwem pieniędzy. Republika Wrocław to odpowiedzialność za obywateli, to coś większego, głębszego i jak widzimy, nazbyt dla PiSu skomplikowanego.

Ale nie ustaniemy. Nie zrezygnujemy. Zawalczymy o naszą wizję Wrocławia bliżej domu. Wizję Wrocławia przyszłości, miasta naszych dzieci, o którym musimy odpowiedzialnie myśleć już dzisiaj.

Żeby te fundamenty programu realizować przedstawiamy Państwu całą naszą drużynę. Wierzę, że drużyna ta będzie po wyborach liczna, ale zapewniam też, że będzie otwarta na koalicjantów, którzy już teraz wspierają mnie, a po wyborach zechcą włączyć się w tworzenie dobrego, otwartego Wrocławia. Miasta z którego jesteśmy i będziemy dumni!

Moi Drodzy, nasze dzisiejsze spotkanie, to nie podsumowanie, to kolejny początek ważnej i pięknej drogi, początek kampanii. Rozmawiajcie, dyskutujcie, nie unikajcie twórczych sporów, zbierajcie pomysły i dobre rady, uwspólniajcie nasz program, przekonujcie do niego. Naszych pomysłów nie chcemy i nie możemy zrealizować sami, zrobimy to z ich współautorami z mieszkańcami Wrocławia. Bo Wrocław to Nasza wspólna sprawa!

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk: współpraca, nie rywalizacja!

Wrocław, 10.09.2018 21:51
Wrocław 10.09.2018 21:51

 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia, razem ze startującymi do samorządu podkreślali dzisiaj konieczność współpracy regionu Dolnego Śląska z jego silną stolicą.

Bilateralna współpraca i dostrzeganie wspólnych potrzeb są kluczem do dalszego zrównoważonego rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska. – Nie ma silnego województwa bez silnej stolicy regionu. Czas skończyć z rywalizacją samorządu miasta z samorządem wojewódzkim. Ważne są harmonijny rozwój i spójność działań tych dwóch podmiotów. Kolej aglomeracyjna, połączenie kolejowe na lotnisko, budowa parkingów w formule P+R to projekty o charakterze szerszym, silnie aglomeracyjnym – podkreślał Sutryk, kandydat opozycji na prezydenta Wrocławia.

W trakcie spotkania z dziennikarzami również Marek Łapiński, kandydat do Sejmiku Dolnośląskiego akcentował zyski płynące ze współdziałania: Koniec z rywalizacją władz różnych szczebli i zabiegania o realizację wyłącznie własnych partykularnych interesów. Regionem musi rządzić silny marszałek, który będzie jednak współpracował z włodarzami miast i gmin. Sutryk wspólnie z kandydatami zapowiadał również dokończenie budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia i połączenie tramwajowe z Kobierzycami.

 

#KoalicjaObywatelska prezentuje regionalny program dla Dolnego Śląska i Wrocławia. Jacek Sutryk @Marek Łapiński Monika Włodarczyk Basia Balicka @Ewa Wolak Udostępniajcie ?

Opublikowany przez Platforma Dolny Śląsk Koalicja Obywatelska Poniedziałek, 10 września 2018

Zwiń wątek
aktualności

Kandydaci zbierają podpisy pod listami do Rady Miejskiej

Wrocław, 09.09.2018 15:54
Wrocław 09.09.2018 15:54

Dziś Kandydat na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk wspólnie z kandydatami Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej zbierali pod listami kandydatów podpisy wrocławianek i wrocławian. Przez najbliższe tygodnie kandydaci Koalicji Obywatelskiej do rady miejskiej będą prezentować pomysły na Wrocław.

Wybory Samorządowe odbędą się 21 października.

 

Relacja Michał Jaros

media:

Koalicja Obywatelska zaczyna zbierać podpisy

Koalicja Obywatelska wyszła na ulice zbierać podpisy wśród wrocławian

 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Jacek Sutryk przemawia na konwencji Koalicji Obywatelskiej

Wrocław, 08.09.2018 16:59
Wrocław 08.09.2018 16:59

 

Będziemy inwestować w ludzi, w sprawy społeczne. Wrocław będzie twierdzą samorządności – zapowiedział Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia, podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej.

fot. Paweł Łączny

 

To samorządy od lat dbają i podnoszą jakość życia swoich mieszkańców. To samorządowcy odpowiedzialni za swoje społeczności lokalne dbają o nie, przeprowadzając przy tym największe inwestycje. Dzisiaj naszą największą inwestycją i wyzwaniem powinny być sprawy społeczne: budowanie więzi, mostów między ludźmi, budowanie wspólnoty, nie dzielenie – mówił Jacek Sutryk. Dlatego Wrocław powinien być znany nie tylko jako twierdza Solidarności, ale też jako twierdza samorządności – podkreślał.

Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej zainaugurowały w sobotę w Warszawie wspólną kampanię wyborczą do samorządów pod hasłem: „Polska ma Przyszłość. A wszystko w Twoich rękach”.

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, rozpoczynając konwencję zapowiedział, że jesienne wybory samorządowe będą wyjątkowe, bo od ich wyniku zależy to, czy będziemy żyli w państwie zarządzanym z biura partyjnej centrali czy w kraju wolnych obywateli, współdecydujących o swoich małych ojczyznach i najbliższym otoczeniu.

Ludzie mają prawo sami decydować o tym, na co powinny być przeznaczane publiczne pieniądze. To Ci, którzy żyją w danym miejscu wiedzą najlepiej, czego im potrzeba – stwierdził Grzegorz Schetyna. – Nasi przeciwnicy nie idą do jesiennych wyborów po to, by przejąć samorządy, ale po to, aby je zniszczyć. Na to ma naszej zgody.

Przewodniczący Platformy zapowiedział wzmocnienie samorządów i zwiększenie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu decyzji.

Silny samorząd nie jest wrogiem rządu, ale daje silne, wolne Państwo – podkreślił.

Przedstawił również założenia programowe Koalicji Obywatelskiej. Pakiet ten zakłada usprawnienie opieki zdrowotnej, wsparcie dzieci i młodzieży np. poprzez darmową komunikację miejską oraz edukację bez chaosu, opiekę i wsparcie dla seniorów, poprawę komunikacji publicznej, skuteczną walkę ze smogiem, inwestycje w drogi i infrastrukturę sportową.

Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej z kolei podkreślała: Albo Polska będzie dla wszystkich Polaków, albo nie będzie jej wcale. PiS podchodzi pod nasze okna, zagląda za nasze firanki. Musimy się temu przeciwstawić. Chcemy, aby Polska była Polską dobrych gospodarzy, a nie ręcznie sterowaną z Nowogrodzkiej. Katarzyna Lubnauer zaapelowała do kobiet o szczególną mobilizację w jesiennych wyborach. – Dziewczyny, kobiety idźcie głosować. Ten rząd obalą kobiety – nawoływała.

Barbara Nowacka mówiła z kolei o Polsce otwartej, wolnej, traktującej wszystkich równo i proeuropejskiej.

Podstawą demokracji muszą być wolne sądy, ale i samorządy, niezależnie od władzy centralnej – podkreśliła liderka Inicjatywy Polska. Zapowiedziała również in vitro w całej Polsce finansowane ze środków samorządowych.

Po wystąpieniach liderów głos zabierali kandydaci KO w wyborach samorządowych. Bardzo ciepło zostali przyjęci Kuba Hartwich i Adrian Glinka, którzy stali się symbolem walki o godne życie podczas protestu osób niepełnosprawnych w sejmie przeciw polityce rządu PiS. Kuba Hartwich powalczy o miejsce w Radzie Miejskiej Torunia, a Adrian Glinka o mandat do sejmiku warmińsko-mazurskiego. Po nich na scenie pojawił się Jacek Sutryk, kandydat na prezydenta Wrocławia. Na wstępie podkreślił, że jeśli wszyscy kandydaci koalicji będą mieć choć część tej siły i determinacji jaką wykazali się Kuba i Adrian, to Koalicja wygra te wybory.

Przywożę pozdrowienia z Republiki Wrocław, znanej tu zebranym także bardzo dobrze, jako Twierdza Solidarności. To miasto wybitnych prezydentów – Bogdana Zdrojewskiego i Rafała Dutkiewicza, miasto Władka Frasyniuka, miasto przewodniczącego Grzegorza Schetyny, ale także miasto wielu innych odważnych wrocławianek i wrocławian. Miasto, które zapisało się w historii Polski, jako to, w którym aktywnie działały Komitety Obywatelskie. Chcę powiedzieć, że także nasza Koalicja ma się we Wrocławiu dobrze. Za to chciałbym podziękować w szczególności Katarzynie Lubnauer i Grzegorzowi Schetynie. Wiem, że decyzja o poparciu mnie z różnych powodów nie była łatwa. Wymagała odwagi i wizji. Tym bardziej ją doceniam i dziękuje za okazane zaufanie.

Jacek Sutryk w swoim przemówieniu podkreślił, że Koalicja Obywatelska tak jak wspomniane Komitety Obywatelskie ma wielki potencjał angażowania i łączenia wielu ludzi o różnych poglądach. Mówił, że samorządy to to, co wyjątkowo udało się wolnej Polsce po 89 roku i te wartości znów trzeba walczyć i je chronić.

Mieszkańcy naszych małych wspólnot chcą mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą. Chcą przestrzeni dialogu, tak to widzimy we Wrocławiu, przestrzeni, w której nawet trudne sprawy rozwiązywane są wspólnie – mówił Jacek Sutryk. – PiS nie zauważa i nie rozumie tego dobrego zjawiska, centralizując władzę, zawłaszczając i ograniczając przestrzeń publiczną i niszcząc instytucje służące obywatelom. Zrywa w ten sposób z konstytucyjną zasadą subsydiarności, która jest fundamentem budowania przez nas społeczeństwa obywatelskiego. Na konwencji partii rządzącej, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości powiedziała ważną rzecz: czas skończyć z podejmowaniem decyzji w cieniu gabinetów. Przyznają Państwo, że to duża odwaga, być członkiem PiSu i powiedzieć coś takiego, mając z tyłu głowy gabinet na Żoliborzu i Nowogrodzkiej. W samorządach tak decyzji nie podejmujemy i tak podejmować nie chcemy. Ale pójdę dalej niż moja konkurentka. Nie tylko w gabinetach one nie powinny zapadać. Czas także skończyć z decyzjami podejmowanymi w zabarykadowanym parlamencie.

 

Relacje:

Czas konwencji, czas Koalicji Obywatelskiej. Polityka.pl

 

Zwiń wątek
aktualności

Przewaga Jacka Sutryka w najnowszym sondażu wyborczym

Wrocław, 06.09.2018 16:58
Wrocław 06.09.2018 16:58

 

Według najnowszego sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Onetu i Faktu w wyborach na prezydenta Wrocławia najwyższe 47% poparcie otrzymał Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafała Dutkiewicza, SLD, Unii Europejskich Demokratów. Według sondażu kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka może liczyć na poparcie 29,3% wyborców.

Zobacz sondaż

Każdy sondaż, w którym się wygrywa cieszy, mam jednak w sobie dużo pokory. Traktuję taki wysoki wynik jako dodatkową mobilizację, ale też i zobowiązanie. To też oznacza, że Koalicja Obywatelska i wszystkie pozostałe środowiska sił prodemokratycznych, które mnie poparły już dzisiaj cieszą się zaufaniem – tak Jacek Sutryk komentuje wyniki ostatniego sondażu.

Zwiń wątek
aktualności

Osoby z niepełnosprawnościami popierają Jacka Sutryka

Wrocław, 03.09.2018 12:26
Wrocław 03.09.2018 12:26

Dziękuję za wsparcie środowisk i osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wiem, że z Waszym zaangażowaniem uda się wiele razem zdziałać. Zależy mi, by urządzać miasto dla wszystkich, aby urząd i instytucje miejskie rozwijały politykę otwartości wobec osób z niepełnosprawnościami. To dla mnie był, jest i będzie niezwykle ważny obszar działań, które realizowałem od 17 lat i chcę to robić nadal – zwiększając ich siłę i poszerzając zakres – Jacek Sutryk

W wydarzeniu wzięli udział:

Agata Roczniak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, członkini Rady Programowej Fundacji Evy Minge Black Butterflies
Mariola Pawełek, osiedlowa aktywistka wspierająca osoby z niepełnosprawnością
Ryszard Kuczyński, przedstawiciel oddziału dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, wiceprzewodniczący Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych
Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc, członek Wrocławskiej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych
Leszek Kopeć, pedagog, artysta, prezes Stowarzyszenia Widnokrąg.

Rekomendujemy kandydaturę Jacka Sutryka na prezydenta miasta. Nasz kandydat jest blisko wrocławian. Zna się na zarządzaniu w samorządzie. Ufamy, że spełni wszystkie obietnice, już udowodnił swoją pracą, że jest blisko spraw społecznych. Chcemy godnie żyć, mamy wiele do zrobienia, wspólnie jesteśmy w stanie pokonać trudności. 

 

Priorytety moich działań w ciągu 18 pierwszych miesięcy prezydentury to:

Rozwinięcie i wzmocnienie funkcji Rzecznika – wzmocnienie i lepsza koordynacja polityki w OzN wobec innych polityk miejskich.
Chcę w niedługim czasie powołać Biuro koordynatora ds osób z niepełnosprawnościami przy Prezydencie miasta, którego zadania zostaną poszerzone w stosunku do obecnej funkcji Rzecznika. Mam nadzieję, że w efekcie lepiej skoordynujemy wsparcie udzielanego przez instytucje miejskie oraz lepiej zaadresujemy działania do bardzo konkretnych kategorii osób (ciągle pokutuje jednowymiarowość mówienia o osobach z niepełnosprawnościami).

Kompleksowa diagnoza potrzeb OzN – lepiej adresowane działania i pomoc
Uważam, że dla lepszego zidentyfikowania problemów, szans i barier stabilizacji i warunków życiowych – zwłaszcza w kontekście zmian na rynku pracy, postępu rozwoju usług, dostępu do technologii, sytuacji rodzin ważne jest kompleksowe zidentyfikowanie potrzeb tego środowiska – wykraczające poza wiedzę wynikającą ze sprawozdawczości instytucji wsparcia. Dlatego w współpracy z Rzecznikiem/Biurem ogłoszę i zrealizuję badania społeczne z udziałem osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin na potrzeby programowania polityki społecznej.

Rozwój działań usługowych wobec OzN

Rozwój asystentury: bardzo konkretne wsparcie w zależności od potrzeb – w drodze do pracy, w pracy, w drodze do lekarza, do kina – w aktywności po prostu.

Transport subsydiowany. Możliwość wezwania i skorzystania usługi za np. 5 złotych i dojazdu na uczelnie, do pracy, etc.;

Dostępne miasto
Spisanie i realizacja Standardów dostępności dla miasta Wrocławia. Ten projekt już realizujemy z Fundacją Polska Bez barier. Prace zakończa się jesienią tego roku a jego efekty w postaci rozporządzenia, będą obligatoryjne dla instytucji miejskich; chciałbym także e kolejnym etapie rozszerzyć ideę Standardów o obiekty komercyjne.

Kompleksowe modernizacje obiektów sportowych i kulturalnych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami wraz z ich funkcjonalnym otoczeniem (dojścia, ścieżki, światła, etc.).

Aktywna polityka mieszkaniowa dla OzN
Mieszkalnictwo dostępne, poszerzenie programu z TBS dla osób z niepełnosprawnościami

Kompetentny urząd
Chcę, aby urząd i instytucje miejskie rozwijały politykę otwartości wobec samych osób z niepełnosprawnościami.

Innowacje i współpraca z uczelniami odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Współpraca z sektorem pozarządowym
Dalsza specjalizacja świadczenia usług przez NGO
Rozwój forum Grupa Dialogu Społecznego z udziałem OzN

 

Zobacz relację z wydarzenia 

Zwiń wątek
aktualności, Koalicja Obywatelska

Jacek Sutryk kandydatem Koalicji Obywatelskiej

Wrocław, 24.08.2018 15:00
Wrocław 24.08.2018 15:00

Jacek Sutryk kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzedu Miejskiego, już wcześniej otzrymał poparcieprzez środowiska Rafała Dutkiewicza, Sojuszu lewicy Demokratycznej, Unii Europejskich Demokratów.
Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Schetyna przewodniczący Platformy Obywatelskiej ogłosili 13 sierpnia we Wrocławiu decyzję, że wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta jest Jacek Sutryk.

To są bardzo ważne dla nas wybory. Chcemy, by Wrocław prócz mądrej kontynuacji prezydentury Rafała Dutkiewicza miał szansę na nowe otwarcie i nowe spojrzenie na potrzeby swoich mieszkańców – Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Wrocław to marka, miasto, które zasługuje , by zaproponować mieszkańcom nowe pomysły, nowe idee. Kandydat w naturalny sposób musi zadbać o dobrą jakość życia. Jestem przekonana, że dokonaliśmy najlepszego wyboru – Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Od momentu podjęcia decyzji o starcie w wyborach, deklarowałem, że kluczowym dla mnie jest dobry program dla wrocławian. Dzisiaj cieszę się, że koalicja z tym właśnie programem uległa poważnemu wzmocnieniu. Cieszę się z tak szerokiego poparcia i zaufania. Wciąż jesteśmy otwarci na środowiska, dla których przyszłość naszego miasta jest najważniejsza i które potrafią zjednoczyć się wokół wspólnego projektu.‬ Zapraszam, to ważne dla Wrocławia – Jacek Sutryk

Zwiń wątek
aktualności

Jacek Sutryk z poparciem wrocławskich seniorów

Wrocław, 22.08.2018 11:33
Wrocław 22.08.2018 11:33

Rekomendujemy kandydaturę Jacka Sutryka na prezydenta miasta, ponieważ w naszej dotychczasowej współpracy dobrze się poznaliśmy i wiemy, że jest człowiekiem konsekwentnym, godnym zaufania i zawsze dotrzymuje słowa. Jest od lat blisko naszych spraw i zawsze towarzyszy nam w ważnych dla nas wydarzeniach – oświadczyli reprezentanci wrocławskich środowisk senioralnych podczas spotkania z kandydatem i mediami.

Wzięli w nim udział między innymi: Michalina Witczak z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów we Wrocławiu, Andrzej Kowalski z Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, Magdalena Szczepaniak z Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie Kazimiera Dudziak z Klubu Seniorów Marysieńka przy parafii pod wezwaniem św. Jana Apostoła.

Wrocław powinien być takim miastem, które w szczególności dba o osoby starsze, o ich codzienny komfort życia i tworzy warunki do wszelkiej aktywności. Bo jeśli miasto jest zainteresowane losem swoich najstarszych mieszkańców i pod ich kątem zorganizowane, to pozostałym jego mieszkańcom też żyje się lepiej – zauważył kandydat na prezydenta Wrocławia.

Z dumą i wdzięcznością przyjmuję poparcie wrocławskich środowisk senioralnych. Na bazie naszych dotychczasowych doświadczeń tworzymy mądrą politykę senioralną. Wrocław jeszcze mocniej zadba o komfort życia i warunki do wszelkiej aktywności. Jestem przekonany, że wspólnie tego dokonamy.

 

Jacek Sutryk w swoim przemówieniu podkreślał: współpracując z Państwem na co dzień, dostrzegam w naszych wrocławskich seniorach ogromny potencjał. Wasza aktywność, zaangażowanie w sprawy miasta i mądrość są nie do przeceniania. Serdecznie Wam za to dziękuję. Chciałabym zrobić dla Was jeszcze więcej i jako prezydent Wrocławia zrobię. Potrzebujemy dobrej polityki senioralnej. Potrzebujemy dobrych projektów, które pozwolą aktywizować wrocławskich seniorów. Na szczeblu rządowym coraz więcej się o tym mówi, ale ciągle za mało robi. We Wrocławiu jest i będzie inaczej.

Chciałbym, żeby Wrocław był dla Was miastem bezpiecznym,  miastem w którym Wasz głos jest słyszany i w którym możecie się spełniać. Dzisiaj ponad 170 tys. mieszkańców spośród 640-tysięcznego miasta to seniorzy. Wskaźnik ten rośnie, szczególnie właśnie we Wrocławiu. Prognozy GUS-owskie mówią wręcz, że w 2050 rok co drugi mieszkaniec Wrocławia będzie seniorem. Musimy działać już! I tak się dzieje. We Wrocławiu działa pierwszy w Polsce Telefon Seniora. Prowadzimy Domy Pomocy Społecznej, 72 kluby seniorów, punkty konsultacyjne, 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, certyfikujemy Miejsca Przyjazne Seniorom, mamy Akademię Rozwoju Seniora. Oferujemy Kartę Seniora. W tym projekcie mamy aż 180 partnerów z różnych dziedzin (kultury, rekreacji, ruchu, zdrowia, turystyki). Z ich ofert w 2017 r. skorzystało ok. 55 tys. osób powyżej 60 roku życia.

W tym roku udało nam się zapoczątkować kolejny program wsparcia dla seniorów. Zaczęliśmy od kopert życia, które mają zwiększyć bezpieczeństwo seniorów samotnie mieszkających oraz trenerów senioralnych, którzy pomogą Państwu zadbać o kondycję fizyczną. Chcemy jeszcze uruchomić specjalne taksówki dla seniora, które zapewnią dwa razy w miesiącu darmowy przejazd do przychodni, urzędu miejskiego, czy na cmentarz oraz program złota rączka, który odciąży Was w naprawach domowych usterek. Od tego roku systematycznie obniżamy też wiek, w którym seniorzy mogą podróżować komunikacją miejską. Chcemy dojść do momentu, gdy we Wrocławiu już 65 latkowie będą korzystać z transportu zbiorowego bez biletu, tylko na dowód osobisty.

Chciałbym podkreślić, że nasza współpraca, rozmowy, spotkania są dla mnie dużą inspiracją przy tworzeniu programu dla Wrocławia, który jako kandydat na Prezydenta Wrocławia przedstawię podczas kampanii wyborczej. Zapewniam, że nie zabraknie w nim elementów mądrej i patrzącej w przyszłość polityki senioralnej.

Jako prezydent Wrocławia uruchomię Wrocławski Fundusz Senioralny. Przeznaczę w nim 5 mln zł rocznie na wsparcie takich działań jak: wycieczki krajowe i zagraniczne, uniwersytety dla seniorów w różnym wieku, Kartę Seniora, trenerów senioralnych, odpowiednio przystosowane obiekty sportowe, gry, naprawy domowe, dowóz taksówkami w pilnych przypadkach, koperty życia. Zadbam o to, abyście mieli właściwą opiekę medyczną. Będę dążył do tego, aby Wrocław miał porównywalny z niemieckim wskaźnik opieki geriatrycznej – ok. 2 geriatrów na 100 tys. mieszkańców. Obejmę seniorów systemem kompleksowej, spersonalizowanej opieki gerontologicznej i psychogerontologicznej. Wesprę także rodziny i opiekunów osób starszych. Uruchomię pogotowie gerontologiczne. Będę wspierał aktywizację zawodową seniorów. Powołam rzecznika spraw seniora i opiekuna. Wszystko to zrobię, bo nie wyobrażam sobie naszej wrocławskiej wspólnoty bez najlepszej w Polsce polityki senioralnej.

Relacja z wydarzenia

Zwiń wątek


Kontakt

Zostaw wiadomość

Podaj proszę imię i nazwisko
Podaj proszę prawidłowy adres e-mail
Podaj proszę treść wiadomości
Administratorem danych osobowych jest KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami polityki prywatności dostępnymi TUTAJ
Musisz wyrazić zgodę na powyższą klauzulę

Biuro
e-mail: kontakt@sutryk.pl
tel.: +48 889 886 063
tel.: +48 882 568 681
Rzecznik prasowy
Bartłomiej Skrzyński
tel.: +48 502 472 794‬