O mnie

Witajcie, nazywam się...

Jacek Sutryk

W listopadzie 2018 prawie 130 tysięcy wrocławianek i wrocławian zdecydowało o tym, że zostałem Prezydentem Wrocławia, wybranym w pierwszej turze.

Dla Wrocławia pracuję już kilkanaście lat. Najpierw jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, następnie jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, a od ponad pięciu lat jako prezydent miasta.

W 2002 roku ukończyłem studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. To był niezwykły czas dla nas – studentów tego kierunku. Gdy rozpoczynałem akademicką przygodę, uczestniczyłem w wydarzeniu, które zmieniło oblicze Wrocławia.

Powódź w 1997 roku sprawiła, że nasze miasto jako wspólnota ludzi stało się fenomenem w skali międzynarodowej, gdy w obliczu zagrożenia pokazaliśmy siłę i jedność.

Socjologia przygotowała mnie do tego, bym – już jako urzędnik – sięgał po profesjonalne metody diagnozowania tego, co „boli” mieszkańców. Znając odpowiedzi na te pytania, wiem, na czym trzeba się skupić w planowaniu i szukaniu rozwiązań. Ale jako socjolog wiem też, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Każda wspólnota musi być oparta na relacjach i dialogu. Dlatego od zawsze spotykałem się z ludźmi, spotykam się nadal i nie zamierzam z tych spotkań zrezygnować w przyszłości.

Do miejsca, w którym dzisiaj jestem, doprowadziły mnie także doświadczenia wyniesione z pracy w organizacjach pozarządowych. Po ukończeniu studiów przyjąłem propozycję objęcia funkcji Dyrektora Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie, w skrócie WRZOS.

Instytucja ta zrzeszała blisko tysiąc organizacji pozarządowych i tworzyła pierwsze w Polsce standardy pracy z osobami bezdomnymi, wykluczonymi, uzależnionymi oraz przepisy regulujące kwestie z tą pracą związane. Do dziś mówię o sobie, że jestem najbardziej pozarządowym samorządowcem, bo NGO-sy mam w sercu. Są tym, czym samorząd i państwo nigdy nie będą. Z drugiej strony, bez odpowiedniego wsparcia instytucjonalnego NGO-sy nie są w stanie działać skutecznie. Jesteśmy sobie więc nawzajem potrzebni. I będąc po drugiej stronie, jako urzędnik, nigdy o tym nie zapomniałem.

Jestem też zwyczajnym facetem, który skończył 45 lat. Uprawiam sport – najchętniej tenis, bieganie, jazdę na rowerze. Uwielbiam spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Szanuję cudzą prywatność i tego wymagam od innych. U ludzi cenię poczucie humoru i dotrzymywanie słowa. Te cechy staram się również pielęgnować w sobie.

 
get to know me

Explore Educational Qualification

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque epsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo voluptatem quia voluptas

2016 - 2018

MSC in Political Science

London University

2012 - 2015

BSC in Political Science

London University

2010 - 2012

HSC in Political Science

London University